Artykuły

Olsztyn. Dramaturgiczny debiut Miłogosta Reczka

- Ten tekst nie ma sobie równych we współczesnej polskiej dramaturgii - mówi Tomasz Obara, reżyser sztuki "Wesoło" Miłogosta Reczka [na zdjęciu].

Czterdziestoletni Józef (Artur Steranko), główny bohater sztuki Miłogosta Reczka, warszawskiego aktora i dramaturga, dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory na raka i pozostały mu dwa tygodnie życia. Chce jak najlepiej pożegnać się ze światem. Niestety, świat i otoczenie nie dość, że ignorują smutną wiadomość, to zgłaszają pod adresem umierającego dotychczas skrywane pretensje... Józef jest bliższy życiu jak nigdy dotąd, dostrzega

w całej jaskrawości miałkość dotychczasowej egzystencji.

Tragikomiczna sztuka jest pierwszą w dramaturgicznym dorobku Reczka. I jak twierdzi Tomasz Obara, jej reżyser, jest wyjątkowa pod każdym względem... - Autor ujął w niej najważniejsze sprawy: samotność, miłość, marzenia, strach przed śmiercią, toksyczne relacje między ludźmi czyniące z nas niewolników, zmarnowane szansę - mówi reżyser i autor scenografii. A to wszystko bez moralizatorstwa, zbędnego dydaktyzmu. W tej sztuce pulsuje los człowieka, bohater pomału dojrzewa, a wszystko zmierza do zaskakującego finału. Reczek Pisał ten tekst w transie, z głębi serca. Jest fantastycznym aktorem i jak się okazało, pisarzem. Zna teatr, wie, co trzeba zrobić, aby wessać widza, zawładnąć nim. Sztuka Reczka, napisana w nietypowej formie, to nastrojowa huśtawka. - To potoczny język, ale będący świadomą kompozycją

- mówi Obara. - Mało jest sztuk z taką analizą ludzkiej psychiki. Sam autor nie zdawał sobie sprawy, jaką głębię, jak wiele tematów zawarł w tym dziele. Konsultujemy z nim naszą pracę. To typowa praca warsztatowa.

Na scenie zobaczymy również Hannę Wolicką, Ewę Pałuską, Noemi Rogalewską, Władysława Jeżewskiego, Stanisława Krauze, Macieja Mydlaka, Marcina Kiszluka. i Marcina Tyrlika. Autorem mrocznej muzyki, wyrażającej stan duszy głównego bohatera, jest Dariusz Puk. Premiera sztuki "Wesoło" w sobotę, pierwszego dnia XV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych o godz. 21.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji