Artykuły

TVP. Widowisko pasyjne w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Widowiskiem pasyjnym autorstwa m.in. Jana Pospieszalskiego 'Gorzkie żale' 2 kwietnia TVP1 uczci rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II.

Jedynka będzie także transmitowała Mszę Św. z Watykanu, którą Papież Benedykt XVI odprawi w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W specjalnej ofercie Jedynki znajdzie się również film dokumentalny pt. "Jan Paweł II i Jego przyjaciel".

Uroczysta Papieska Msza Św. w Watykanie, którą Benedykt XVI odprawi w drugą rocznicę śmierci Ojca Św. Jana Pawła II będzie emitowana w Jedynce na żywo

2 kwietnia od godz. 17.20.

O godz. 20.15 Jedynka rozpocznie transmisję koncertu "Gorzkie żale" w reżyserii Jerzego Bielunasa. Będzie to widowisko, wpisujące się w kontekst Wielkiego Tygodnia, opowiadające historię Męki Pańskiej, od modlitwy w Ogrójcu po złożenie Chrystusa w Grobie. Koncert stanowi bogatą współczesną wersję misterium pasyjnego nawiązującą do średniowiecznej tradycji teatru animacji.

W koncercie uczestniczyć będą chóry klasyczne i ludowe, orkiestry, popowi wykonawcy i aktorzy. Wystąpią m.in.: Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Kinga Preis, Robert Więckiewicz, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Jan Peszek, Andrzej Grabowski i Dorota Seida, a także orkiestra Akademii Beethovenowskiej i członkowie tradycyjnych Misteriów Pasyjnych.

Źródłem inspiracji dla twórców koncertu są nabożeństwa "Gorzkich żali", ale także pieśni wielkopostne i dzieła muzyki poważnej poświęcone tematyce Męki Pańskiej. Widowisko wykorzystuje także misteria teatralne istniejące w Polsce, m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Akcja widowiska rozgrywać się będzie symultanicznie w kilku miejscach sceny. Wykorzystane zostaną różne formy literackie i muzyczne. Utworom muzycznym towarzyszyć będą sceny pantomimiczne i tzw. żywe obrazy. W warstwie scenograficznej wykorzystana zostanie m.in. ikonografia pasyjna i fragmenty filmów dokumentalnych ze sztuką sakralną.

Autorami scenariusza koncertu są: Jan Pospieszalski, Halina Bisztyga i Jerzy Bielunas, a aranżacje muzyczne koncertu przygotował Marcin Pospieszalski. Koncert odbędzie się w Warszawie (przed Pałacem Kultury i Nauki).

Film dokumentalny "Jan Paweł II i Jego przyjaciel" w reż. Pawła Pitery, który Jedynka pokaże 2 kwietnia o godz. 15.10 to w pewnym sensie biografia Karola Wojtyły opowiedziana przez Jego najbliższego przyjaciela z lat dziecinnych - Jerzego Klugera, który jest Żydem i obecnie mieszka w Rzymie. Jest to film o przyjaźni polsko-żydowskiej, o przełamywaniu barier, o wielkiej ludzkiej dobroci i przyjaźni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji