Artykuły

Co z tą Polską?

Korzystając z tekstów dramatów sprzed wieków, można mówić wprost o naszej rzeczywistości. Taki cel przyświeca twórcom spektaklu "Lilla Weneda". Premiera widowiska w sobotę w teatrze Wybrzeże.

Klasyczny dramat Juliusza Słowackiego w teatrze Wybrzeże przygotowuje - w nowoczesny sposób - duet: reżyser Wiktor Rubin (zwycięzca ubiegłorocznego Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy) i dramaturg Bartosz Frąckowiak. Ich wspólnym dziełem są już przedstawienia "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz "Terrordrom Breslau" Tima Staffela w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Twórcy uwspółcześniają romantyczny tekst, przenosząc akcję we współczesność i osadzając ją w luksusowym kurorcie. - Tekst Słowackiego opowiada o wojnie Wenedów z Lechitami - mówi Frąckowiak. - Konflikt zbrojny między Wenedami i Lechitami to wojna na symbole. Rezygnujemy w spektaklu z całego kontekstu militarnego, wojennych gadżetów i przenosimy konflikt na poziom symboliczny. Wojna toczy się o to, kto zdefiniuje przestrzeń, to znaczy na przykład, czy domek znajdujący się na scenie jest domkiem z Bali czy innego egzotycznego kurortu, czy polską chatą krytą strzechą. Dziś wszystkie konflikty zbrojne są symboliczne, toczą się również na poziomie medialnym. Ma to miejsce chociażby w przypadku walki USA z Al Kaidą. Ale odnosi się to także do wewnętrznych konfliktów w Polsce. Obowiązuje teraz diagnoza medialna, że Polska podzieliła się na Polskę zaściankową, konserwatywną, radiomaryjną, Polskę B i Polskę nowoczesną, proeuropejską, prozachodnią. Trochę to wynika z narzuconego przez Kaczyńskiego podziału na Polskę solidarną i liberalną. Podziału, który wydaje mi się fałszywy, ale niewątpliwie jest on obecny w dzisiejszym dyskursie politycznym. Do tego podziału próbujemy odnieść się w spektaklu i pokazać jednocześnie jego niejednoznaczność.

Juliusz Słowacki "Lilla Weneda". Reżyseria Wiktor Rubin, dramaturg Bartosz Frąckowiak, scenografia Paweł Wodziński, muzyka Piotr Bukowski, występują: Arkadiusz Brykalski, Marta Kalmus, Katarzyna Kaźmierczak, Maciej Konopiński, Katarzyna Misiewicz, Jacek Labijak, Ryszard Ronczewski, Cezary Rybiński i Dominik Stroka. Teatr Wybrzeże (Gdańsk, Targ Węglowy). Pokaz przedpremierowy dziś g. 19 (bilety 20 i 30 zł). Premiera w sobotę g. 19 (bilety 80 zł). Kolejne spektakle: 25, 29-30 marca g. 19 (20 i 30 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji