Artykuły

Artyści nie chcą lustrować kolegów

Artystom nie podoba się działalność zespołu IPN badającego związki ich środowiska ze służbami specjalnymi PRL - pisze Adam Bodziak w Życiu Warszawy.

Grupa historyków z IPN zajmująca się przeszłością środowisk twórczych działa od stycznia. Do czasu ujawnienia współpracy aktora Macieja Damięckiego [na zdjęciu] z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa mało kto o tym wiedział. Sami artyści podchodzą niechętnie do pracy historyków. - Twórcy kultury mieli tak nikły wpływ na życie publiczne, że grzebanie w ich przeszłości nie ma sensu. Raczej bym podpisał się pod listem z apelem o powstrzymanie takiego prześwietlania artystów - mówi Krzysztof Cugowski, senator PiS i wokalista Budki Suflera. Ostrzej wypowiada się muzyk Zbigniew Hołdys: - To zabawa narodem. Gdy słyszę o tym, lustracja mierzi mnie jeszcze bardziej. Śmieszy mnie, gdy z Maćka Damięckiego robi się SB-ka za to, że opowiadał, kto pije w teatrze. Dlaczego nie mogę się w końcu dowiedzieć, kto był prześladowcą z SB? - oburza się Hołdys. Dla aktora Olgierda Łukaszewicza sens takiego prześwietlania artystów nie jest jasny: - Nie rozumiem, jakiemu moralnemu oczyszczeniu miałoby to służyć? Mnóstwo artystów za komuny przecież jadało kolację z partyjniakami i też wtedy opowiadali różne plotki o kolegach. Nikt ich za to nie osądzi, a tylko kilka osób, które coś podpisało, będzie niszczone przez media - przewiduje aktor.

Dr Antoni Dudek z IPN nie sądzi, żeby artyści nie mieli wpływu na opinię publiczną. - Mniej oddziaływali na ludzi niż dziennikarze, choć np. reżyserzy mieli duży wpływ na publikę. Dziwi mnie, jakteraz słyszę, że takie ujawnianie przypadków jak Damięckiego to tylko medialny spektakl. Taka postawa służy dezawuowaniu idei lustracji - uważa historyk. Szef zespołu IPN badającego związki twórców z SB, profesor Andrzej Chojnowski nie uważa swojej pracy za bezpośrednią lustrację. - To bardziej chęć poznania zawiłości funkcjonowania kultury w PRL. A była ona wówczas bardzo związana z polityką. Nie da się zaprzeczyć, że artyści bywali cennymi współpracownikami służb, np. w zagranicznych kontaktach z Polonią. Po zakończeniu prac naszego zespołu będzie widoczny pełny obraz wielorakich sposobów, jakimi SB korzystała z artystów i wpływała na kulturę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji