Artykuły

Katowice. Spotkanie z Józefem Parą w Śląskim

Gościem kwietniowych "Jubileuszowych Powrotów" będzie Józef Para (na zdjęciu). Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Aktor, wykładowca, dyrektor i reżyser teatralny. Zadebiutował w spektaklu "Judasz z Kariothu" Rostworowskiego na deskach Teatru Rapsodycznego w Krakowie (27 marca 1947 roku). W 1949 roku ukończył studia na PWSA w Krakowie. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w filmie "Żołnierz zwycięstwa" w roli... żołnierza hiszpańskiego (1953). Pięć lat później zadebiutował w Teatrze Telewizji, grając w sztuce "Nowy Don Kichot" wg Aleksandra Fredry. Potem były kolejne spektakle, m. in. "Romeo z Samary", "Zegarek" wg Gogola czy "Wielki człowiek". Przygoda aktora z Teatrem Tv nie ograniczała się jedynie do występów aktorskich; w 1966 roku Józef Para zagrał i wyreżyserował sztukę "Szczęście Frania" wg Wł. Perzyńskiego.

W ciągu swej długoletniej kariery aktorskiej pracował w wielu teatrach, m. in. w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie (1947-49) jako adept sztuki atorskiej, w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach (1949-55), w warszawskim Teatrze Polskim (1955-58) czy Teatrze Dramatycznym w Warszawie (1958-60). Jednym z ostatnich miejsc pracy emerytowanego już aktora był Teatr Nowy w Zabrzu, w którym zagrał w sztuce "Porwanie Sabinek" Paula i Franza Schontahanów. Laureat wielu nagród resortowych i wysokich odznaczeń państwowych. Od 1982 roku pełnił funkcję wykładowczy na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W 1998 roku wydał tom wspomnień pod tytułem "Salony i kulisy".

Z Teatrem Śląskim związany po raz pierwszy w sezonach 1949/50- 1954/55. Zagrał w tym czasie m.in. Jusowa w "Intratnej posadzie" Ostrowskiego, Zbigniewa w "Mazepie" Słowackiego, Jana Kochanowskiego w "Drodze do Czarnolasu" Maliszewskiego, Helmera w "Norze" Ibsena. Po opuszczeniu Katowic pracował w teatrach warszawskich (Polski, Dramatyczny, Ateneum). Do Teatru Śląskiego powrócił w latach 1966-67 jako reżyser "Sułkowskiego" Żeromskiego, "Trojanek" Eurypidesa i "Horsztyńskiego" Słowackiego, grając w tych spektaklach czołowe role. Od sezonu 1967/68 przez 6 lat kierował Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, w latach 1973-74 kierował Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. Od stycznia 1975 do końca sezonu 1976/77 ponownie w Teatrze Śląskim, jako jego dyrektor artystyczny; wyreżyserował m. in. prapremierę "Dzień dobry i do widzenia" Fugarda (zagrał rolę Johniego Smita), "Emigrantów" (XX), "Wyzwolenie" (Konrad). W późniejszych latach współpracował ze scenami Warszawy, w Radomiu i Zabrzu. Profesor wydziału aktorskiego PWSFTiT w Łodzi. Aktor znany jest szerokiej publiczności z roli Komisarza Przygody w filmie Vabank w reż. Juliusza Machulskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji