Artykuły

Katowice. Wystawa Wiesława Langego w Śląskim

18 maja o godz. 18 w Galerii Foyer w Teatrze Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy, przypominającej twórczość Wiesława Lange (na zdjęciu).

Wiesław Lange (1914-1988) absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w 1939 roku. Tuż przed wybuchem wojny zadebiutował jako scenograf, w reżyserowanym przez Henryka Wicińskiego spektaklu "Niemy kanarek". Po wojnie związał się na krótko z teatrem lubelskim, potem ze scenami Teatrów Dolnośląskich we Wrocławiu, gdzie m.in. projektował scenografię do "Pana Jowialskiego" i "Mazepy". Od sezonu 1951/52 na 36 lat swoje życie poświęcił Teatrowi Śląskiemu im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, w którym stworzył oprawę plastyczną do ponad 100 spektakli. W dorobku twórczym pozostały scenografie do przedstawień realizowanych w teatrach całej Polski (około 240).

W opinii znawców teatru uchodził za prekursora surrealizmu w scenografii polskiej. Często porównywano go z Szajną, Kantorem, Majewskim. Wielokrotnie podkreślano malarskość opracowań scenograficznych, niezwykłą plastykę oraz indywidualny charakter.

Najwybitniejsze opracowania plastyczne stworzył do "Wyzwolenia", "Śmierci Dantona", "Krzeseł", "Balu manekinów", "Wieży samotności", Śmierci Gubernatora", "Kordiana", "Ludzi królestwa", "Wyjątku i reguły". Tworzył scenografie zarówno do dramaturgii współczesnej, klasyki rosyjskiej, jak i wielkich widowisk operowych. Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji