Artykuły

Bytom. Romantowska i Kolberger w Operze Śląskiej

Opera Śląska zaprasza na kolejny koncert z cyklu mistrzowskie recitale.

22 maja (we wtorek) o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura będziemy gościć dwójkę czołowych aktorów polskiej sceny teatralnej i filmu - Annę Romantowską i Krzysztofa Kolbergera. Aryści zaprezentują nam miłosną poezję w muzycznej oprawie, a ich występ uświetnią - Włodzimierz Nahorny na fortepianie oraz Janusz Strobel na gitarze.

Piękny koncert, poetycka atmosfera, wspaniali artyści i niezapomniane wrażenia.

***

Anna Romantowska - polska aktorka teatralna i filmowa. W 1974 roku ukończyła Państwową wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Wkrótce po studiach w popularnej audycji Lato z radiem prezentowała cieszące się ogromnym powodzeniem Strofy dla ciebie. W latach 1974-75 występowała w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, w latach 1975-84 w Teatrze Narodowym, w latach 1984-93 w warszawskim Teatrze Studio. Od 1977 występuje w filmach emitowanych w telewizji polskiej i produkcjach kinowych. Swoją pierwszą rolę filmową odegrała w Trzy po trzy. Ostatnim razem gościła na planie filmu Statyści.

Krzysztof Kolberger to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru. Jest absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył w 1972 r. Kolberger jest doskonałym aktorem dramatycznym. Na swoim koncie ma mnóstwo niezapomnianych kreacji w tak głośnych obrazach jak Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Kornblumenblau czy Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy. Aktor pracuje również jako reżyser teatralny. Na dużym ekranie swoje najwybitniejsze role zagrał w filmach: Kontrakt, Na straży swej stać będę, Ostatni prom, Kuchnia polska,Ucieczka, Kroniki domowe i w wielu, wielu innych.

Włodziemierz Nahorny - pianista, saksofonista, kompozytor, aranżer - na jazzowej scenie zadebiutował w 1959 roku. Grał w najważniejszych zespołach polskiej sceny jazzowej, najważniejszych festiwalach jazzowych, na niemal wszystkich znaczących estradach jazzowych Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji. Jest laureatem II nagrody na Światowym Konkursie Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu (1966). Znaczącym sukcesem stały się jego jazzowe interpretacje kompozycji Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Janusz Strobel - gitarzysta i kompozytor. W 1971 wspólnie z gitarzystą Henrykiem Alberem założył DUET GITAR KLASYCZNYCH ALBER-STROBEL. W czasie swojej 13-letniej działalności zespół występował w wielu miastach Polski oraz za granicą, dając w sumie ponad dwa tysiące koncertów. Po rozwiązaniu duetu do 1986 grał solo lub w duecie z bratem Markiem w klubach jazzowych w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii. Jako solista występował głównie z repertuarem klasycznym; wykonywał utwory Heitora Villa-Lobosa, Isaaca Albeniza, Manuela de Falli, Enrique Granadosa oraz transkrypcje kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jako kompozytor Janusz Strobel zadebiutował w latach 70-tych, za namową Łucji Prus i Jana Wołka, piosenką GŁUPI ALBO GRA. Od tego czasu napisał ponad 40 piosenek na zamówienie Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, a także Hanny Banaszak, z którą również często występuje jako akompaniator.

Na zdjęciu: Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger w filmie "Jeśli się odnajdziemy", 1982 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji