Artykuły

Warszawa. Premiera "Pokojówek" w NOK-u

"Pokojówki" - spektakl, którego premiera odbędzie się w Warszawie, to historia niemalże kryminalna, która w zgrabny sposób łączy się z psychodramą.

Za zamkniętymi drzwiami bogatego domu rozgrywa się przedstawienie. Teatr to dziwny - bo bez widzów. Claire i Solange, dwie pokojówki przebierają się w suknie swojej chlebodawczyni, wchodząc w obce sobie role. Kradną jej przy tym coś znacznie cenniejszego niż bogate stroje - osobowość.

W sztukach Geneta kłębi się problematyka odwetu społecznego, służalstwa, paradoksów wymiaru sprawiedliwości, przewrotności i zafałszowań polityki, inwersji wartości. Nie ma to jednak nic wspólnego ze stereotypem teatru politycznego, czy publicystycznego. Nader oryginalna i odkrywcza zwierciadlana poetyka Geneta posuwa o całe mile pirandellowską rewolucję relatywizowania rzeczywistości, nie tylko scenicznej, ale rzeczywistości w ogóle.

Jego sztuki podnoszą chwyt teatru w teatrze do kwadratu, rozgrywają się jak gdyby w świecie masek, luster, przebierania się, zamiany i kradzieży osobowości, błazenady traktowanej jako tajemnica istnienia. Taki świat wyrasta z filozofii autora dającej się sprowadzić do podstawowej myśli, że ludzie są niezdolni być samymi sobą, istnieją tylko jako fałszywe wyobrażenia, jakie mają jedni o drugich.

Premiery takich sztuk jak Balkon czy Parawany doprowadziły do burzliwych skandali. Porównywano Geneta do Villona, Beaudlaire'a i de Sade'a, a nawet przyznawano mu pierwszeństwo wśród nich. A Jean Genet z niechęcią i lekceważeniem wyrażał się o współczesnym mu teatrze europejskim. Nie lubię go - powiedział, a ludzi tego teatru uważał za wyniosłych i trywialnych głupców. Podobnie nieprzyjemnie mawiał o własnych sztukach. Pokojówki powstały, wedle jego słów - z pychy, ale i z nudy jako dowód natchnionej głupoty.

reżyseria: Zbigniew Bogdański

obsada: Ksenia Gąsiorowska, Hania Kłoszewska, Monika Kuls, Patrycja Pendrakowska, Patrycja Wysokińska, Krzysztof Kuc, Szymon Świetliński

premiera: 4 - 5 czerwca, godz. 19

spektakle: 6, 15,16,17 czerwca, godz. 19

Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 3, Warszawa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji