Artykuły

"Bezład" poprawny

Bezład" w reż. Witolda Adamka w Teatrze TV. Pisze Elżbieta Błaszkiewicz w Dzienniku - dodatku Kultura.

Cezary (grany przez Macieja Stuhra) spokojnie pije piwo w pubie. Wygląda na kogoś łagodnego i bezkonfliktowego. Zaczepiany przez dresiarza rozmawia z nim rzeczowo i bez agresji. Jednak nagle emocje puszczają i brutalnie masakruje napastnika. Scena perfekcyjnie zrealizowana. Po takim wstępie można się spodziewać znakomitego spektaklu. Tak zaczyna się "Bezład" Krzysztofa Czeczota w reżyserii Witolda Adamka (emisja w Teatrze TV 11 czerwca). Cezary ma świetną pracę. Jest wykształcony i inteligentny. Podobnie jak jego ojciec Antoni (Krzysztof Stroiński) - prezes firmy. Obaj mają też wspaniałe kobiety. Dziewczyna Cezarego (Anna Dereszowska) jest dziennikarką. Żona Antoniego (Dorota Pomykała) nauczycielką w renomowanej szkole średniej. Kamila Baar wcieliła się w postać córki. Ma 20 lat. Jest pełną pasji studentką. Do pewnego dnia tworzyli idealnie szczęśliwą rodzinę, potem nastąpił zwrot o 180 stopni. Zaczynają tworzyć iluzję, że wszystko jest jak dawanej. Czy można potraktować "Bezład" jako portret współczesnej polskiej rodziny? Trudno uwierzyć, że tyle nieszczęść może się zdarzyć jednocześnie. Łatwiej zrozumieć ich reakcję na wydarzenia.

Ciekawy tekst, świetni aktorzy. Niestety, po pierwszej dobrej scenie emocje opadają. Gdzie szukać błędu? Zawiodła koncepcja reżysera, który chciał stworzyć spektakl subtelny, pozbawiony nachalności, a zatrzymał się w pół drogi...

Według jego pomysłu, "Bezład" miał uwodzić widza oszczędną grą aktorów i doskonałymi dialogami. W telewizyjnej wersji aktorzy grają równo i pewnie. Co z tego, jeżeli reżyseria Adamka powoduje, że dowcipne akcenty "Bezładu" nie są widoczne. "Bezład" to spektakl zrealizowany poprawnie. Kawałek niezłej literatury współczesnej. I tylko tyle. Nie pozostanie w pamięci zbyt długo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji