Artykuły

Gardzienice. Książkę Włodzimierza Staniewskiego wydadzą w Japonii

"Hidden Territories: the Theatre Gardzienice", wywiad-rzeka przeprowadzony z Włodzimierzem Staniewskim przez znaną teatrolożkę brytyjską Alison Hodge, tłumaczony jest na język japoński.

Książka ukazała się w Londynie w 2003 r. po angielsku i jeszcze nie doczekała polskiej edycji, a Japończycy zaprezentowali już dwa pięknie wykaligrafowane rozdziały.

Prezentacja odbyła się w Tokio i była jednym z punktów programu wizyty w Japonii trzyosobowej reprezentacji Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice: dyrektora i współautora książki Włodzimierza Staniewskiego oraz dwóch wybitnych aktorek, Joanny Holcgreber i Anny Dąbrowskiej. Lubelscy artyści przebywali tam w dniach 22 czerwca - 6 lipca na zaproszenie Stowarzyszenia Reżyserów Japońskich. Podstawową ich misją było poprowadzenie sesji warsztatowych dla 14-osobowej grupy aktorów i reżyserów. O zderzeniu gardzienickiej żywiołowości z japońską powściągliwością opowiada Joanna Holcgreber. - Prezentowaliśmy własne techniki pracy teatralnej. Dla nas bardzo ważny jest kontakt emocjonalny z publicznością, stosujemy zasadę "uderzenia w widza", nawiązania relacji, a z Japończykami to właśnie było bardzo trudne. Ich twarze nie wyrażają żadnych emocji. Byli gotowi zrobić wszystko, ale z kamiennym spokojem, opanowani i grzeczni - śmieje się aktorka.

Wizyta zaczęła się od seminarium na temat polskiego teatru z udziałem Staniewskiego oraz prof. Kazuo Taniyamy, teatrologa specjalizującego się w historii polskiej sceny. Jeden z kolejnych dni przeznaczono na prezentację dokonań Ośrodka Praktyk Teatralnych, który za rok będzie świętował jubileusz 30-lecia. Dokonania Gardzienic Japończycy obejrzeli na filmach, których sporo już się nazbierało w archiwum ośrodka. Są to dokumenty z prac przygotowawczych, treningów aktorskich, wypraw oraz spektakl "Metamorfozy" sfilmowany przez Jacka Petryckiego. W toku jest produkcja kolejnego dokumentu o Gardzienicach, kręconego przez Krzysztofa Krauzego.

Prezentowane też były dwie książki dotyczące lubelskiego teatru wydane w Londynie, autorstwa znanej brytyjskiej teatrolożki Alison Hodge. Praca, która w świecie anglosaskim stała się podręcznikiem akademickim - "Trening aktorski XX wieku" kończy się opisem metody Włodzimierza Staniewskiego, którego autorka stawia w rzędzie najwybitniejszych twórców teatralnych dwudziestego wieku, obok Stanisławskiego, Meyerholda, Wachtangowa, Brechta i Kantora. Druga z przedstawionych Japończykom publikacji to "Hidden Territories: the Theatre of Gardzienice", wywiad-rzeka Alison Hodge z polskim reżyserem. Książka napisana i wydana w Wielkiej Brytanii jest dla nas dostępna tylko w sprzedaży wysyłkowej (www.artsarena.com) i oczywiście w języku angielskim. Niebawem będzie także w japońskim, bowiem dwa pierwsze rozdziały są już gotowe do druku. Gospodarze z dumą prezentowali je autorowi podczas seminarium.

- Wciąż mam nadzieję, że znajdzie się polski wydawca tej książki - mówi Włodzimierz Staniewski.

Wydaje się oczywiste, że książka sławnego reżysera działającego w Lublinie powinna ukazać się właśnie w Lublinie, z głośną ogólnopolską promocją. Dla chwały autora i miasta.

Do "Ukrytych terytoriów", tak brzmi tytuł po polsku, została dołączona płyta CD (68 min), zawierająca fragmenty spektakli, treningu, wypowiedzi Staniewskiego oraz zdjęcia. W rozmowie z Alison Hodge reżyser przedstawia ideowe podwaliny swojego teatru oraz autorskie techniki treningu.

Obecnie część zespołu OPT przebywa w Grecji, w Delfach, na Meeting Ancient Dramat - cyklicznym międzynarodowym spotkaniu poświęconym dramaturgii antycznej, na którym w tym roku rozważana będzie rola kobiet w starożytnym teatrze. Nasza ekipa znowu liczy trzy osoby: dyr. Staniewski oraz aktorskie małżeństwo Joanna Holcgreber i Mariusz Gołaj. Jutro artyści wrócą do Polski. W programie greckiej wizyty jest wykład Staniewskiego "Elektra, Klitajmestra i być może Ifigenia" oraz warsztaty prowadzone przez Gołajów. Przy okazji aktorzy będą pobierać w Delfach naukę starogreckiej wymowy, którą posługują się w najnowszym przedstawieniu "Ifigenia w Aulidzie" z muzyką Zygmunta Koniecznego. Oficjalna premiera odbędzie się w październiku, w słynnym Teatrze La Mama w Nowym Jorku.

A w Gardzienicach trwa od 8 lipca VI sesja Akademii Praktyk Teatralnych. Studenci pracują nad "Lizystratą" wg Arystofanesa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji