Artykuły

Inspirujące Spotkania

To były już 12. Imielińskie Spotkania Artystyczne. Zapoczątkowane niegdyś w Galerii Działań są wydarzeniem kulturalnym adresowanym do młodzieży licealnej klas autorskich, oraz nauczycieli języka polskiego z terenu Ursynowa. Odbyły się one w Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kossutha i w Galerii. Ideą "Spotkań" jest zawsze prezentacja unikalnych zjawisk w sztuce współczesnej. Tematyka obecnych również dotyczyła awangardowych obszarów twórczości obecnych.in. twórczości Jerzego Grotowskiego - pisze Jerzy R. Bojarski w Passie.

W sali audiowizualnej Liceum, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie - prof. Lech Śliwonik wygłosił wykład pt. "Dlaczego zajmujemy się sztuką?". Temat - pytanie było pretekstem do interesujących refleksji o aktywnym, niespokojnym twórcy Jerzym Grotowskim [na zdjęciu] i jego teatrze. Profesor osobiście znał tego reformatora gry aktorskiej, autora teorii i praktyki "teatru ubogiego", który już za życia stał się legendą i trwale zapisał w historii tej sztuki.

Według niego teatr by ocalić tożsamość we współczesnym świecie musi zostać odarty ze scenografii, efektów, muzyki, charakteryzacji, kostiumów itp. czyli ze wszystkiego czym kusi w coraz doskonalszej i wyrafinowanej formie cywilizacja medialna. Aktor i widz - nic między nimi, to ideał. Zatem sztuka ascetyczna niebezpiecznie bliska absurdowi. Nic dziwnego, że dla jednych był guru, dla drugich obrazoburcą.

Profesor wyświetlał dokument o Grotowskim zatrzymując chwilami film i komentując zastaną sytuację. Przeplot ruchomego obrazu z objaśnieniami świadka wielu oglądanych na ekranie zdarzeń zmienił akademicki wykład w żywą fascynującą opowieść o człowieku.

Następnie młodzież obejrzała monodram "Ecce homo" w wykonaniu Janusza Stolarskiego - aktora Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Studio w Warszawie, laureata krajowych i zagranicznych festiwali teatralnych. Sztuka powstała z wybranych przez artystę cytatów, z pism filozofa Fryderyka Nietzschego. Na szkolnym forum, mając za dekoracje: kufer na człowieka, skąpo odziane ciało i siermiężne szaty - do tego pół poetycki tekst w młodopolskim tłumaczeniu Staffa - aktor pokazał monodram wyraźnie inspirowany wpływem Grotowskiego. Po przedstawieniu poprowadził warsztaty dla młodzieży tłumacząc "mowę ciała" i angażując obecnych w kilka ćwiczeń.

Dzień artystycznych wydarzeń zakończył koncert w Galerii Działań pt. "Muzyka nowa". Utwory studentów klasy kompozycji prof. Stanisława Moryto - rektora warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina prezentowali młodzi muzycy tejże uczelni. Jak wszystkie dziedziny kultury, tak i muzyka nie pozostała obojętna na rewolucję cywilizacyjną. Obecnie charakteryzuje ją melodyka różna od klasycznej, choć często powstaje, jak w tym przypadku, z udziałem tradycyjnej instrumentacji. Poszukiwania nowych środków wyrazu dla oddania w mowie dźwięków bogactwa barw, wrażeń i nastrojów naszego czasu zburzyły znane struktury tonalne. To doprowadziło do dominacji melodii i harmonii nad szkieletem tonalnym oraz

innymi składnikami kompozycji. Prezentowane w Galerii dzieła młodych twórców - Miłosza Bembinowa, Rafała Janiaka, Michała Sławeckiego i Piotra Taba-kiemika - odpowiadały tym kryteriom i dawały wyobrażenie o panujących w tej sztuce trendach.

"Imielińskie Spotkania artystyczne", to niewątpliwie jedna z najciekawszych, inspirujących twórczo edukacyjnych imprez kulturalnych na Ursynowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji