Artykuły

Łódź. Teatry pracują nad wrześniowymi premierami

Łódzkie teatry powoli przygotowują się do rozpoczęcia nowego sezonu. Po wakacjach czeka nas sporo nowych realizacji: niemal co tydzień premiera.

Letnie miesiące na próby wykorzystał Teatr Wielki. W czerwcu i lipcu artyści przygotowywali "Hrabinę" Stanisława Moniuszki, w reżyserii Kazimierza Kowalskiego. W operze pod kierownictwem muzycznym Kazimierza Wiencka wystąpią m.in.: Anna Cymmerman, Agnieszka Makówka, Joanna Woś, Andrzej Jurkiewicz, Andrzej Niemierowicz. Premiera odbędzie się podczas VI Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, 1 września.

Dzień później kolejna premiera festiwalowa, przygotowana przez Teatr Nowy. Będą to "Zabawy... ", wg "Zabaw na podwórku" Edny Mazya, w reżyserii Tomasza Gawrona. Po wakacyjnej przerwie próby wznowione zostaną 18 sierpnia. W "Zabawach... " zobaczymy m.in.: Zuzannę Wierzbińską, Michała Bielińskiego i Bartosza Turzyńskiego.

Edna Mazya - współczesna izraelska pisarka - jest autorką licznych sztuk dramatycznych i scenariuszy, wydała również dwie powieści. Pomysł "Zabaw na podwórku" podsunęło jej autentyczne zdarzenie, które miało miejsce w 1988 r. i które odbiło się głośnym echem ze względu na towarzyszący mu długoletni proces. Jest to opowieść o niebezpiecznej zabawie na nudnym podwórku.

14-letnia Dvori i jej nieco starsi koledzy podejmują swoistą grę "w dorosłość", która kończy się brutalnym finałem, obnażającym w tragiczny sposób ich niedojrzałość.

Również 18 sierpnia w "Nowym" próby rozpocznie Jerzy Zelnik, który na warsztat wziął komedię Alana Ayckbourbe'a "To wszystko z miłości". W tej sztuce występować będą: Agnieszka Korzeniowska, Paweł Audykowski, Magda Kaszewska i Dariusz Kowalski. Premiera zaplanowana została na 15 września.

Wcześniej, bo 8 września na polską prapremierę "Brzydala" Mariusa von Mayenburga - jednego z najważniejszych współczesnych dramaturgów niemieckich - zaproszą Teatr im. Jaracza i Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Próby po wakacyjnej przerwie trwają już od ponad tygodnia.

Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski, który dramat obsadził następująco: w trzech rolach kobiecych zobaczymy Barbarę Marszałek. Męskie role, których napisanych jest pięć, gra trzech aktorów - po dwie Mariusz Ostrowski i Mariusz Saniternik, a w tytułowego Brzydala wcieli się Mariusz Siudziński.

Pewnego dnia tytułowy bohater, wybitny naukowiec, dowiaduje się od szefa, że nie będzie promował swego wynalazku. Powodem, jak twierdzą współpracownicy, a także żona, jest jego brzydka twarz... Czy można ją poprawić? Czy inteligencja i wiedza mogą zostać pokonane? Być czy mieć?

Nieprawdopodobne, absurdalne i śmieszne sytuacje postępują w niesamowitym tempie, prowadząc do zaskakującego zakończenia. "Brzydal" będzie grany w przekładzie Michała Ratyńskiego, scenografię projektuje reżyser.

We wrześniu wznowi próby Teatr Powszechny. Tu monodram, w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej, przygotowuje Barbara Szcześniak. Będą to "Wesela w domu" Bohumila Hrabala (premiera 2 października). Prace rozpoczną też m.in.: Magdalena Dratkiewicz, Marta Górecka, Jacek Łuczak i Marek Ślosarski, którzy pod wodzą Marka Pacuły przygotują ósmą już propozycję sceny kabaretowej Teatru Powszechnego: "Historię kabaretu" (premierę zaplanowano na 9 listopada).

Do pracy we wrześniu zabierze się także Teatr Muzyczny. Tomasz Konina (znany w Łodzi z operowych realizacji m.in. "Kandyda", "Adriany Lecouvreur") przygotuje w kilku przestrzeniach remontowanego gmachu wieczór autorski "Być jak Callas".

Z zapowiedzi wyłania się ciekawy obraz łódzkiego teatru, do tego cieszyć może liczba premier. Jeśli ilość zrymuje się z jakością, sympatycy teatru będą wniebowzięci.

* * * * *

Grzegorz Wiśniewski jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i reżyserii krakowskiej PWST. Pracował w Teatrze STU (,Prezydentki" Schwaba, "Babiniec" Czechowa) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (,Płatonow" Czechowa, "Zdarzenia na brygu Bandury" Gombrowicza), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (,Jan Gabriel Borkman" Ibsena, "Matka" Witkacego, "Mewa" Czechowa, "Przed odejściem w stan spoczynku" Bernharda), w Teatrze Powszechnym w Warszawie (,Białe małżeństwo" Różewicza, "Letnicy" Gorkiego, "Prezydentki" Schwaba, "Kształt rzeczy" LaBute), w Teatrze Polskim we Wrocławiu (,Jan Gabriel Borkman" Ibsena), w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (,Rzeźnia" Mrożka) i w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (,Plastelina" Sigariewa), w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu (,Mewa" Czechowa). Jest laureatem wielu nagród teatralnych, m.in. na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji