Artykuły

Teatr TV. Dwie premiery w miesiącu

Teatr Telewizji od września będzie nadawany w każdy poniedziałek, wcześniej niż przed wakacjami, o godz. 20.20. W każdym miesiącu zaplanowano dwie premiery.

- Teatralna Scena Jedynki to propozycja dla tych, którzy od telewizji oczekują czegoś więcej niż prostej rozrywki -powiedziała "Rz" Wanda Zwinogrodzka, szefowa Redakcji Teatru TV. - Przedstawiamy repertuar wybrany zmyślą o widzach poszukujących refleksji, nieuciekających od treści wymagających uwagi i prawdziwie głębokiego zaangażowania.

Wydarzeniem będzie "Wyzwolenie" Wyspiańskiego z Piotrem Adamczykiem w roli Konrada, któremu partnerować będą Maja Komorowska, Gustaw Holoubek, Jerzy Trela i Olgierd Łukaszewicz. Reżyser Maciej Prus postawił na rozliczenie ze współczesną Polską.

Z okazji Roku Wyspiańskiego w listopadzie obejrzymy jeszcze "Chryje z Polską" - autorski spektakl Macieja Wojtyszki opowiadający o autentycznym spotkaniu Piłsudskiego, Wyspiańskiego i Żeromskiego na początku XX wieku w Krakowie. Piłsudskiego zagrał Robert Gonera, poetę -Mariusz Bonaszewski.

W nowym cyklu Scena Świata Jedynka pokaże angielską realizację nieznanej u nas późnej sztuki Arthura Millera, którą w 1995 roku powrócił na Broadway. "Rozbite szkło" opowiada o stosunku amerykańskich Żydów do Europy opanowanej przez Hitlera (24 września).

A już w najbliższy poniedziałek premiera spektaklu "Pierwszy września" [na zdjęciu] Krzysztofa Langa z Danielem Olbrychskim, Marią Pakulnis, Ryszardem Baryczem i Maciejem Zakościelnym. To próba odtworzenia stanu świadomości polskich inteligentów w momencie przed wybuchem wojny. 1 października, tuż przed rocznicą kapitulacji Powstania Warszawskiego, zostanie przypomniany paradokumentalny spektakl Kazimierza Kutza"Ziarno zroszone krwią" pokazujący okoliczności rozpoczęcia największej operacji AK.

Nie zabraknie współczesnych dramatów. "I. znaczy inna" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz opowiada o tajemniczym zniknięciu atrakcyjnej młodej kobiety. W roli tytułowej Maja Ostaszewska, grają też Roma Gąsiorowska, Rafał Mohr, Maciej Stuhr i Marek Kalita (15 października).

"Jeden dzień" Andrzeja Barańskiego to z kolei historia młodych rodziców wychowujących niepełnosprawne dziecko, na zawsze przykute do inwalidzkiego wózka. W rolach głównych Edyta Jungowska i Bartosz Opania (17 grudnia).

Scena Faktu przypomni dramaty powojennej Polski. "Afera mięsna" Janusza Dymka to rekonstrukcja klimatu czasów gomułkowskich i afery gospodarczej z lat 60., gdy skazano na karę śmierci Stanisława Wawrzeckiego. W pokazową sprawę byli zamieszani ówcześni decydenci, co jednak zatuszowano. Grają m.in. Agnieszka Wosińska, Agnieszka Mandat, Edward Żentara i Tadeusz Bradecki (29 października).

10 grudnia odbędzie się premiera "Oskarżonych" Stanisława Kuźnika o zabójstwie sierżanta Karosa, głośnej sprawie stanu wojennego. Spektakl pokazuje dramat rodziny sierżanta, młodocianych zabójców i sądzonego wraz z nimi księdza Zycha, który po odbyciu kary w 1989 r. został zamordowany przez nieznanych sprawców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji