Artykuły

Katowice. Pamięci Bolesława Mierzejewskiego

W Katowicach odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą wybitnego aktora filmowego i teatralnego Bolesława Mierzejewskiego. Tego dnia przypada rocznica zarówno urodzin, jak i śmierci artysty, uznawanego za pierwszego amanta polskiego kina przedwojennego.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, później odsłonięto tablicę przytwierdzoną do budynku przy ul. Gliwickiej, gdzie Mierzejewski przed laty mieszkał.

W uroczystościach wziął udział syn aktora - Ksawery, który do dzisiaj mieszka w tym samym domu. Dziękował, że w ten sposób upamiętniono postać jego ojca.

Wiceprezydent Katowic Michał Luty zwracał uwagę, że tablica przypomina nie tylko wybitnego aktora, ale też historię miasta, współtworzoną przez tak wybitne postaci jak Mierzejewski.

Wśród osób, które wzięły udział odsłonięciu tablicy znalazł się też dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Tadeusz Bradecki. Niedzielna uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100-lecia tego teatru, w którym Mierzejewski przed laty występował i reżyserował.

Bolesław Mierzejewski urodził się 7 października 1887 w Warszawie. Według internetowej bazy filmu polskiego, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Jeszcze w czasie nauki grywał na scenach warszawskich. Po ukończeniu szkoły, w 1909 został zaangażowany został do Teatru Małego. Później grywał w wielu teatrach rewiach i kabaretach, często wyjeżdżał do innych miast- m.in. Bydgoszczy, Grodna, Torunia i Lwowa.

Od 1916 r. zaczął grać w filmie polskim; najsłynniejszą była rola Ordynata Michorowskiego w "Trędowatej" (1926) [na zdjęciu]. Okupację spędził w stolicy, pracował jako kelner; należał do AK; brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Do Katowic przeniósł się na stałe po wojnie. Grywał i czasem reżyserował w Teatrze Śląskim. Występował też jako - głównie jako wykonawca arii operetkowych i piosenek - w radiu i telewizji. W 1970 r. przeszedł na emeryturę, ale do końca życia był zaliczany w poczet członków zespołu Teatru Śląskiego. Zmarł 7 października 1980 w Katowicach, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji