Artykuły

Lublin. Powstaje Akademia Piosenki

Doszło do niespotykanego zjednoczenia działań Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, Centrum Kultury i Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Efektem jest powołanie do życia Akademii Piosenki, z rektorem Janem Kondrakiem na czele.

Doszło do niespotykanego zjednoczenia działań Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, Centrum Kultury i Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Efektem jest powołanie do życia Akademii Piosenki, z rektorem Janem Kondrakiem na czele.

Będzie nas cieszyła swymi nieortodoksyjnymi programami co miesiąc przez cały rok akademicki. Na inauguracji, jako wzorowy polski wykonawca, wystąpi Stanisław Soyka [na zdjęciu]. Koncert odbędzie się dziś o godz. 19 w sali widowiskowej Chatki Żaka.

Akademia będzie działać w oparciu o środowisko związane z festiwalem Ogrody Piosenek. Ma formułę otwartą, mogą znaleźć się w niej również kabarety, monodramy, teatry.

- AP stawia sobie zadanie rozśpiewania społeczności akademickiej Lublina, by dzięki temu integrować środowisko osób zajmujących się muzyką - stwierdzają animatorzy, do których należą bard Jan Kondrak, Łukasz Łepecki, Grzegorz Rzepecki (pomysłodawca), Michał Karapuda z CK i Piotr Zieniuk z ACK.

Słynna piosenka do słów Jonasza Kofty "Śpiewać każdy może" stanowi hymn uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosi Kabaret Smile. Usłyszymy m.in. głęboką mądrość, że "piosenka jest najważniejszym gatunkiem sztuki popularnej na przełomie wieków. Każdy student jest piosenkarzem. Zwłaszcza gdy ściągnie chmurę, zgarnie ścieżkę albo i też browca wprowadzi".

Ćwiczenia z rozśpiewania poprowadzą adiunkci z katedry Lubelskiej Federacji Bardów - Jola Sip, Marek Andrzejewski i Piotr Selim, wykonując swoje piosenki. Dojdzie też do uroczystego posiedzenia Senatu AP ze śpiewnym udziałem rektora Kondraka i rapowanym... JM rektora UMCS prof. Wiesława Kamińskiego.

Wreszcie odbędzie się wykład Stanisława Soyki, o którym mówi się, że jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera.

Z zespołem czy solo zaraz po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. - Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam, by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę, by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni - mówi artysta.

PLANY

W ramach prezentacji Akademii Piosenki, nowa uczelnia zamierza zaprosić do Lublina m.in. Stare Dobre Małżeństwo śpiewające utwory Edwarda Stachury, Grzegorza Turnaua z piosenkami Marka Grechuty, Raz Dwa Trzy z przebojami Wojciecha Młynarskiego, Strachy na Lachy z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, a także Renatę Przemyk, Sambora Dudzińskiego, Roberta Kasprzyckiego i innych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji