Artykuły

Katowice. Odsłonięto płaskorzeźbę na grobie Cybulskiego

Płaskorzeźbę przedstawiającą jednego z najsłynniejszych polskich aktorów Zbyszka Cybulskiego odsłonięto w czwartek na jego grobie w Katowicach (na zdjęciu). Okazją były niedawne urodziny aktora - gdyby żył, 3 listopada skończyłby 80 lat.

Cybulski, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany w grobie, w którym spoczywał jego ojciec, na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w centrum Katowic. Teraz na płycie grobu ustawiono duży głaz, a na nim umieszczono krzyż i płaskorzeźbę przedstawiającą twarz Cybulskiego z jego imieniem i nazwiskiem oraz podpisem: aktor, zginął śmiercią tragiczną 8 stycznia 1967 roku. - Myślę, że to jest potrzebne. Nie tylko Zbyszkowi, jest to potrzebne polskiemu filmowi tamtego okresu, zwłaszcza teraz, w okresie zalewu sitcomów, płaskich telenowel. Zbyszek był ikoną polskiego filmu, aktorem pięćdziesięciolecia, najbardziej rozpoznawalnym aktorem w Europie" - powiedział podczas uroczystości jego przyjaciel Alfred Andrys.

- Myślę, Zbyszek w ogóle nie byłby zadowolony z jakiegokolwiek szumu wokół własnej osoby. On był człowiekiem, który unikał rozgłosu, rozgłos tworzył się sam z jego wielkości. Teraz leży tu z rodzicami, ale oprócz syna jest też Zbigniew Cybulski aktor, a to już jest własność społeczeństwa - dodał.

- Wiedzieliśmy, że grób to miejsce szczególne, zawsze w pewien sposób prywatne. Nie chcieliśmy naruszać prywatności i integralności tego miejsca, ale wspólnie z panem Andrysem i w porozumieniu z rodziną ustaliliśmy, by w sposób bardziej znaczący uhonorować to miejsce - powiedział prezydent Katowic Piotr Uszok.

Jak mówiła żona brata Zbyszka Cybulskiego, Janina Cybulska, umieszczenie na grobie aktora głazu to spełnienie jego woli. - Zawsze mówił, żeby go przyłożyć kamieniem. Jego grób stał się szczególną Mekką - ktoś zostawia tu budzik, fani je podbierają, ale pojawia się nowy, zdarzały się listy miłosne. Młodzież, całe klasy, też zostawiają rozczulające listy. Przemawia do nich, choć znają go tylko z filmu - mówiła.

Zbigniew Cybulski jest jednym z najsłynniejszych polskich aktorów, porównywany do charyzmatycznego gwiazdora amerykańskiego kina - Jamesa Deana.

Urodził się 3 listopada 1927 r. w majątku Kniaże k. Stanisławowa, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Po wojnie jego rodzina osiedliła się w Katowicach. Cybulski w 1953 r. ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W 1954 r. wspólnie z Bogumiłem Kobielą założył legendarny studencki teatrzyk "Bim-Bom". Po studiach przez pewien czas grał w gdańskim "Teatrze Wybrzeże", a następnie przeniósł się do warszawskiego Ateneum.

Na ekranie zadebiutował w 1955 r. epizodyczną rolą Kostka w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy. Trzy lata później ten sam reżyser powierzył mu rolę Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie", która na trwałe wpisała go w historię polskiej kinematografii. Zbigniew Cybulski zagrał potem jeszcze 10 znakomitych głównych ról w filmach. Cybulski zginął na dworcu we Wrocławiu, wskakując do pędzącego pociągu 8 stycznia 1967 r. - Był wyjątkowym wydarzeniem aktorskim w powojennym kinie,

Wspaniały aktor, który nie tylko posiadał warsztat, ale miał charyzmę i intuicję. On nie grał ról, tylko tworzył postaci - powiedział PAP obecny na uroczystości reżyser Filip Bajon.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji