Artykuły

Warszawa. Nominacje do Wdech 2007

Do kogo tym razem powędrują wielkie surfingowe deski z komiksem? Przedstawiamy nominacje do naszych kulturalnych nagród Gazety Co Jest Grane, spośród których wybierzemy Człowieka, Miejsce i Wydarzenie Roku 2007. Ogłoszenie wyników - 1 lutego.

Człowiek Roku 2007

Joanna Rajkowska - Artystka, która tworzy legendę współczesnej Warszawy, skuteczniejsza niż sztab urzędowych urbanistów i planistów. Za Dotleniacz na pl. Grzybowskim - staw który odmienił jedno z najsmutniejszych miejsc w mieście.

Bogna Świątkowska - Szefowa Fundacji Bęc Zmiana za wspieranie nietypowych przedsięwzięć artystycznych. Za bezpłatne "Notesy na 6 tygodni", za alternatywny przewodnik po Warszawie, za współorganizowanie "Finisaży Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa", wydanie albumu Maurycego Gomulickiego "W-WA" i wreszcie za próbę ratowania różowych jeleni.

Aga Zaryan - Wokalistka jazzowa za niezwykłą i jakże warszawską płytę "Umiera piękno", która miała być okolicznościowym albumem na rocznicę wybuchu powstania, a okazała się najlepszą płytą tej wokalistki i autentycznym wydarzeniem w polskiej muzyce.

Krzysztof Warlikowski - Reżyser teatralny za świetne "Anioły w Ameryce" w TR Warszawa i przekonanie władz miasta, że Warszawie potrzebny jest Teatr Warlikowskiego.

Przemek Pasek - Za wszystkie wiślane akcje jego fundacji Ja Wisła - kino pod mostem, za rejsy barką Stwora, za nocne koncerty w porcie Czerniakowskim, za rowerowe rajdy i spacery z pochodniami nad Wisłą. Za ogromny zapał i wiedzę, podawaną w przystępny sposób.

***

Miejsce Roku 2007

Redakcja Krytyki Politycznej - Kulturotwórczy ośrodek wymiany myśli o coraz większej mocy. Za debaty i promocje książek, spotkania z autorami, wykłady - zwłaszcza za marcowy wykład filozofa Slavoja Žižka!, wystawy, Seminaria Foucaultiańskie, DKF Subwersja i Klub Filmowy Krytyki Politycznej.

Ohel na Muranowie - Tymczasowa instalacja artystyczno-informacyjna w miejscu, w którym za dwa lata stanie Muzeum Historii Żydów Polskich. Za pokazy zdjęć, filmów, spotkania, uroczystości, zabawy interaktywne i Mizrach - festiwal jazzowej i awangardowej muzyki czerpiącej z tradycji żydowskiej.

PZO na Grochowskiej - Za melanż klimatów artystyczno-kulturalnych z post PRL-owskim industrialem. Za wystawy i imprezę recyklingową "Przetwory2"

Stadion Dziesięciolecia - To było najgorętsze miejsce roku. Nie tylko w kontekście znikającego bazaru i Euro 2012, ale też bardzo ciekawych wydarzeń kulturalnych: "Boniek!" i "Wizja lokalna" organizowanych przez fundacje: Laury Palmer i Bęc Zmiana. Dzięki nim mogliśmy jeszcze raz wejść na stadion i powspominać.

Kluby na Dobrej 33/35 - Tam naprawdę bawi się cała Warszawa. Na pytanie: gdzie idziemy potańczyć? często pada właśnie odpowiedź - na Dobrą. Prym wiedzie tu Jadłodajnia Filozoficzna. Za chwile to miejsce może zniknąć, a jest jednym z niewielu z takim klimatem i alternatywnym sznytem. Wejdzie tu jak wszędzie na Powiślu deweloper z apartamentowcami.

***

Wydarzenie Roku 2007

Dotleniacz na pl. Grzybowskim - W miejscu położonym między blokami osiedla Za Żelazną Bramą, synagogą, kościołem, w cieniu nowoczesnych drapaczy chmur powstała enklawa, w której czas płynął wolniej, powietrze było czystsze. I znowu, podobnie, jak w przypadku palmy Joannie Rajkowskiej udało się swoim projektem rozbudzić emocje oraz dyskusję o przestrzeni miejskiej.

Akcja "Boniek!" - Szwajcarski performer Massimo Furlan w roli Bońka przez półtorej godziny biegający po murawie bez piłki, czyli jedno z wielu artystycznych pożegnań ze Stadionem Dziesięciolecia, organizowanych przez fundacje: Laury Palmer i Bęc Zmiana. Ale na pewno jedno z najciekawszych. Plus genialny Tomasz Zimoch komentujący całe zdarzenie na żywo.

"Anioły w Ameryce" [na zdjęciu] - Spektakl w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (TR Warszawa), pierwszy od kilkunastu lat olśniewający sukces warszawskiego teatru w skali międzynarodowej. Warlikowski sięgając po dramat Tony'ego Kushnera z 1991 roku o AIDS, homoseksualizmie, nietolerancji, zakłamaniu społecznym, boleśnie trafia w naszą rzeczywistość.

Wilhelm Sasnal w Zachęcie - "Lata walki" to wydarzenie ważne nie tylko dla równolatków Sasnala, którzy od czasu jego debiutu w 1999 r. mu kibicują, podziwiają, zazdroszczą. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem i potwierdza klasę malarza. Budujący i mobilizujący przykład sukcesu odniesionego przez skromnego chłopaka z Tarnowa. Polak potrafi!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Wydarzeniem była już sama decyzja, że muzeum wreszcie w Warszawie powstanie i budzący ogromne emocje konkurs, który wyłonił całkiem dobry projekt. Ale też to, jak skromny architekt Christian Kerez dzielnie stawiał czoło tłumom warszawiaków i jak przekonywał ich do swojej idei. Wreszcie - decyzja ministra Ujazdowskiego, by stanowisko dyrektora muzeum powierzyć młodej kuratorce Joannie Mytkowskiej. I pierwsze działania jej zespołu w tymczasowej siedzibie muzeum na ul. Pańskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji