Artykuły

Zakopane. Urodziny Teatru Witkacego

W dniach 21-23 lutego Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem obchodzić będzie swoje 23 urodziny oraz 123 rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.

- W ramach 23 Urodzin zaprezentujemy wystawę Marka Żuławskiego w 100 rocznicę jego urodzin - informuje Agata Balcerowska z działu promocji Teatru im. Witkiewicza. - Żuławski to wybitny artysta wychowany w Zakopanem, taternik, w Muzeum Tatrzańskim znajduje się największa kolekcja jego prac. Zespół Teatru Witkacego będzie miał możliwość zaprezentowania się w bardzo różnorodnym repertuarze: we współczesnym odczytaniu tragedii antycznej ("Medea. Sytuacje wg Eurypidesa" w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego), w misterium na podstawie dramatu "Barabasz" współczesnego pisarza szwedzkiego Pära Lagerkvista, laureata Nagrody Nobla za powieść "Barabasz", w reż. Andrzeja Dziuka; oraz w premierowym satyrycznym spektaklu przypominającym twórczość

Andrzeja Struga, na podstawie jego powieści "Wielki dzień" w reż. Andrzeja Dziuka.

- Premierowe "Człapówki-Zakopane" to nawiązanie do tradycji kulturalnej miasta, w którym działamy, jego historii, tygla kulturowego mieszkańców, przenikania się odmiennych światopoglądów i religii - mówi Agata Balcerowska. Sięgając do powieści Andrzeja Struga, dokonując jej scenicznej adaptacji, Andrzej Dziuk przypomniał twórczość tego znakomitego, acz zapomnianego, pisarza, związanego z Zakopanem, uważanego za następcę Stefana Żeromskiego (w grudniu 2007 roku minęło 70 lat od jego śmierci).

Specjalnie z okazji tegorocznych Urodzin aktorzy przygotowują niespodzianki, spektakle wg swojej reżyserii i wybranych przez siebie tekstów oraz recitale, na których zaprezentują napisane przez siebie piosenki. Będą to m. in.: spektakl "Dwa palce w gardło - makabreska" oraz autorski recital Andrzeja Bieniasa.

Podczas tegorocznej imprezy odbędą się też promocje dwóch książek - drugiego tomu "Listów do żony" St. I. Witkiewicza pod redakcją prof. Janusza Deglera (kolejna odsłona pasjonującej korespondencji) oraz książki Krzysztofa Pisery "Jak dawniej po Tatrach chadzano" (barwnie opisującą pionierską epokę zdobywania Tatr oraz rozwoju Zakopanego). Obie promocje z udziałem osób bezpośrednio związanych z tymi wydawnictwami. Urodzinowym gościem Teatru Witkacego będzie Scena Tańca Współczesnego z Krakowa ze spektaklem "Gonił mnie welon".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji