Artykuły

Łódź. Zelnik przeczyta Brandstaettera u dominikanów

W poniedziałek [18 lutego] o godz. 19.30 na kolejne spotkanie z cyklu "Poezja w kamienicy" zaprasza klasztor dominikanów (ul. Zielona 13). Gościem wieczoru zatytułowanego "Biblio, ojczyzno moja" będzie aktor Jerzy Zelnik [na zdjęciu], który przeczyta wiersze Romana Brandstaettera. Oprawę muzyczną przygotował Tomasz Mońko.

Roman Brandstaetter (1906 - 1987) był polskim pisarzem pochodzenia żydowskiego, a także poetą, dramaturgiem, tłumaczem oraz wybitnym znawcą Pisma św. W Krakowie studiował filozofię i polonistykę. Zadebiutował jako poeta, publikując wiersze na łamach "Kuriera Literacko-Naukowego". Po wybuchu wojny przeniósł się do Wilna, a potem do Jerozolimy, gdzie współpracował z hebrajskimi wydawnictwami, prasą i teatrem. Tutaj przeszedł na katolicyzm i na mocy tzw. przywileju św. Pawła rozstał się z pierwszą żoną, Tamarą Karren, która nie chciała przejść na chrześcijaństwo. Brandstaetter ochrzcił się w Rzymie, gdzie poślubił Reginę z Brochowiczów Wiktorównę. Przebywał też w Egipcie i Asyżu, potem wrócił do Polski i przez dziesięć lat mieszkał w Zakopanem. W latach 60. osiadł na stałe w Poznaniu.

Największe dzieło prozatorskie Brandstaettera to czterotomowa powieść historyczna "Jezus z Nazaretu". Napisał też 20 dramatów, libretto operowe "Bunt żaków", przekładał tragedie Williama Szekspira. Wydał kilka tomów poetyckich jak "Pieśń o moim Chrystusie", "Hymny Maryjne", "Dwie Muzy", "Księga modlitw", "Pieśń o życiu i śmierci Chopina", "Księga modlitw starych i nowych" będące przede wszystkim zapisem refleksji religijnych. Wydawał opowiadania i miniatury literackie. Podjął się też tłumaczenia Nowego Testamentu. Otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród (m.in. prestiżową Herdera)

Choć twórczość Brandstaettera ceni się na świecie, w Polsce jest nadal mało znana. Dlatego spotkanie u dominikanów to dobra okazja, by bliżej przyjrzeć się dziełu polskiego poety i pisarza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji