Artykuły

Paryż. Premiera "Parsifala" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego

We wtorek w paryskiej Operze-Bastille odbędzie się premiera opery Ryszarda Wagnera "Parsifal" w reżyserii Polaka, którego francuski dziennik nazywa "jednym z wielkich współczesnej sceny".

Wprawdzie lubię odkrywać rzeczy nowe, ale bardziej pociąga mnie dialog z arcydziełami. U Wagnera kusi mnie sacrum: Bóg przechadzający się po scenie - mówi w poniedziałek w wywiadzie dla "Le Monde" Krzysztof Warlikowski, jeden z

najciekawszych polskich reżyserów.

We wtorek w paryskiej Operze-Bastille odbędzie się premiera opery Ryszarda Wagnera "Parsifal" w reżyserii Polaka, którego francuski dziennik nazywa "jednym z wielkich współczesnej sceny".

W przededniu tego wydarzenia artystycznego "Le Monde" zamieścił wywiad z 45-letnim reżyserem, przypominając, że "oczekiwany niecierpliwie "Parsifal"" to już trzeci w ostatnich latach (po "Ifigenii w Taurydzie" Christopha Willibalda Glucka i "Sprawie Makropulos" Leosza Janaczka) spektakl na scenie Opery Paryskiej w reżyserii Warlikowskiego.

- Podchodzę do Wagnera z nieufnością. Jako Polak czuję się trochę zakompleksiony i nie mogę zapomnieć, że w Polsce po ostatniej wojnie nie grano Wagnera - mówi reżyser.

- Siedzi we mnie taki mały Polak i muszę sobie ciągle powtarzać, że dzisiejsze Niemcy nie mają nic wspólnego z III Rzeszą. Zdarza mi się zastanawiać, jak dzisiejsi Niemcy mogą znosić Wagnera po tym, jak radykalnie odrzucili wielkoniemiecką ideologię - dodaje.

Pytany o swoją artystyczną wizję wagnerowskiej opery, Warlikowski przyznaje, że niemiecki kompozytor wywołuje u niego "szczególne emocje, prawie mistyczne czy nawet histeryczne".

- W "Parsifalu" Wagner sprowadza Boga na scenę. Zaprasza nas na ucztę, ofiarowuje nam dar niemożliwej rzeczywistości - twierdzi reżyser.

W przedstawieniu orkiestrą i chórem paryskiej Opery Narodowej dyryguje Hartmut Haenchen. Autorką scenografii i kostiumów jest Małgorzata Szczęśniak, z którą od lat współpracuje Warlikowski. Spektakl na scenie paryskiej Opery będzie grany do 23 marca.

Warlikowski w maju 2004 roku został odznaczony we Francji Orderem Kawalera Kultury - najwyższym odznaczeniem przyznawanym w uznaniu zasług dla światowej kultury, a także za promocję kultury francuskiej na świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji