Artykuły

Warszawa. Tłumy żegnały Gustawa Holoubka

Wybitny artysta - aktor i reżyser, pedagog, dyrektor warszawskiego Teatru Ateneum Gustaw Holoubek został pochowany dziś, 12 marca, na Starych Powązkach w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach. Obok najbliższej rodziny zmarłego i jego przyjaciół, Holoubka żegnali w kościele licznie zgromadzeni przedstawiciele świata kultury m.in. Kazimierz Kutz, Daniel Olbrychski, Wiesław Gołas, Andrzej Łapicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Seniuk, Tadeusz Konwicki, Janusz Głowacki, Krzysztof Kolberger, Janusz Gajos, Ewa Wiśniewska, Olgierd Łukaszewicz, Jan Kobuszewski, Joanna Szczepkowska, Anna Dymna oraz studenci warszawskiej Akademii Teatralnej. Tłumnie przybyli także mieszkańcy Warszawy i miłośnicy twórczości artysty, którzy nie mieszcząc się w kościele stali na schodach, chodnikach, na ulicy.

Mszy świętej przewodniczył duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski, który wcześniej złożył kondolencje żonie zmarłego Magdalenie Zawadzkiej i synowi Janowi. - Był wielki (...) Służył przez piękno i dobro - doświadczy radości nieba - mówił ks. Niewęgłowski w homilii.

W imieniu artystów Holoubka wspominał i żegnał - jego przyjaciel, aktor Piotr Fronczewski. - Byłeś i pozostaniesz wielkim depozytariuszem tajemnicy słowa. Było twoim narzędziem i budulcem, a mały teatr nad Wisłą był twoim schronieniem, ponieważ nie oszczędzono Ci słów krytyki. Teraz jesteś u źródła słowa - mówił Fronczewski.

Holoubek został pochowany w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach. Na cmentarzu zmarłego żegnał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Zwrócił uwagę, że dzięki twórczości Gustawa Holoubka "byliśmy świadkami aktorstwa, życia, humanizmu w najlepszym wydaniu". - Musimy o tym pamiętać. Musimy pamiętać o tym, że takie wzorce zdarzają się niezwykle rzadko, albo w ogóle się nie zdarzają - zaznaczył.

Prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Kumor wspominał swe ostatnie spotkanie z Holoubkiem, które odbyło się w styczniu, w 40. rocznicę zdjęcia "Dziadów" Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego. - Poinformowałem go, że z okazji 90-lecia ZASP chcemy wydać książkę, w której nie może zabraknąć jego wspomnień i przemyśleń. Obiecał, że je na pewno napisze - mówił Kumor.

Trumnę Holoubka pokryły setki wieńców i kwiatów. Oddano salwę honorową, nad grobem odegrano także hymn Polski i Hejnał Mariacki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji