Artykuły

Lublin. "Urodziny Józefa Czechowicza" w Teatrze NN

Po raz ósmy w Teatrze NN Lublin wystąpi w lirycznej odsłonie.

Dziś przywołujemy pamięć Józefa Czechowicza. Jak co roku popłynie z lubelskich rozgłośni jego poezja. W prasie ukażą się okolicznościowe artykuły, a literaci Lublina i młodzież szkolna złożą kwiaty pod jego pomnikiem. Ale to nie wszystko.

Urodzony 15 marca 1903 r. w domu przy Kapucyńskiej poeta związał się z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików - "Poemat o mieście Lublinie". Jutro, jak co roku od siedmiu lat, w czasie "Urodzin Józefa Czechowicza", organizowanych w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN, poemat o naszym mieście będzie uroczyście odczytany. Początek godz. 16, w siedzibie ośrodka przy ul. Grodzkiej w Lublinie.

Scenariusz urodzin, stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem - tym, który przyczynił się do odrodzenia zainteresowania poetą w jego rodzinnym mieście - od lat jest niezmienny. Do głośnego czytania "Poematu" zapraszani są szczególni lublinianie. Po raz trzeci od śmierci prof. Panasa usłyszymy jego głos z taśmy. Będzie to - jak zwykle - fragment o Kaplicy Świętej Trójcy na Zamku.

W tym roku do czytania "Poematu o mieście Lublinie" zaproszeni zostali: Hanna Abramowicz, redaktor, tłumacz z jęz. francuskiego, Jerzy Bojarski, dziennikarz, redaktor Niecodziennika Bibliotecznego, Jarosław Cymerman, polonista, badacz twórczości Czechowicza, Dariusz Jachimowicz, kulturoznawca, menedżer kultury, szef takiegoż wydziału w UM, Euzebiusz Maj, historyk sztuki, architekt krajobrazu i Natasza Ziółkowska-Kurczuk, reżyserka i dziennikarka, autorka filmu "Magiczne miasto" z cudownym udziałem Władysława Panasa. Organizatorzy przewidzieli też czytelniczą "niespodziankę" dla wszystkich uczestników urodzin poety. Cudzysłów jest tu konieczny, bo mowa już o tradycji. Jak co roku we współpracy z Oficyną Wydawniczą WOK ośrodek z Grodzkiej wydaje ręcznie składany i drukowany "Poemat o mieście Lublinie" w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie zatem 105 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji