Artykuły

Bydgoszcz. Premiera "Jasia i Małgosi" na otwarcie BFO

Od 26 kwietnia do 11 maja nasze miasto będzie stolicą muzyki za sprawą odbywającego się po raz 15 Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W programie siedem spektakli rodzimych i dwa zagraniczne.

Dwa tygodnie spotkań z muzyką operową wczesną wiosną to już bydgoska tradycja. Święto nie tylko dla tutejszych melomanów, bo na wybrane przedstawienia wielbiciele opery zjeżdżają nawet z odległych miast. Poprzednie czternaście edycji zgromadziło ponad 80 tys. widzów. Na scenie Opery Nova, zrazu w surowym budowlanym enturage'u, zabrzmiały najpiękniejsze arie, w programie znajdowały się tytuły najsłynniejszych dzieł.

O XV BFO dyrektor Opery Nova, Maciej Figas powiedział: Jest jubileuszowy, ale jednocześnie nietypowy. Krótko, a trafnie. Jeśli usłyszymy tu bowiem Verdiego, to nie w rozpoznawalnej wszędzie "Traviacie" czy "Aidzie". Teatr Wielki z Poznania przywozi (29.04.) na festiwal nieznaną szerzej operę "Stiffelio". - To tak rzadko wystawiany spektakl, że grzech byłoby nie skorzystać z okazji obejrzenia go - przekonuje Figas. Innym przykładem odważnych wyborów jest operetka (!) Karola Szymanowskiego "Loteria mężów, czyli narzeczony nr 69" przygotowana (6.05.) przez Operę Krakowską. Czyżby Szymanowski miał coś wspólnego z lżejszą muzą? - chciałoby się zapytać. Otóż miał, tylko mało kto o tym wie i bydgoski festiwal jest doskonałą okazją do uzupełnienia tej edukacji. To niepodważalny walor XV BFO.

Tegoroczne święto opery nad Brdą zainaugurują gospodarze premierą "Jasia i Małgosi" Engelberta Humperdincka. Zatem wybór baśniowy i - znowu - nietuzinkowy. Z ubiegłorocznych zapowiedzi udało się za to w czyn wprowadzić zaproszenie Opery Narodowej z tyleż ciekawą co dyskusyjną realizacją "Iwony, księżniczki Burgunda" Zygmunta Krauzego według Gombrowicza. U nas na scenie 3.05. Dwa najbardziej znane tytuły tegorocznego festiwalu, to przedstawienia przywiezione przez zagraniczne teatry. W balecie "Romeo i Julia" Prokofiewa zobaczymy Koreański Balet Narodowy (Korea Południowa), który udany polski debiut zaliczył w roku ubiegłym w Łodzi. Forpoczta techniczna zespołu, która przed świętami odwiedziła operę, bardzo dobrze oceniała tutejsze warunki sceniczne. Liczymy zatem ( 8 i 9.05.) na równie dobre przedstawienia! XV BFO zakończy Opera Kameralna z Sankt Petersburga "Damą Pikową" Czajkowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji