Artykuły

Wrocław. Artystycznie w Mleczarni

Fundacja, festiwal i projekt skupiający się na różnych dziedzinach sztuki. Wszystko promujące Wrocław i jego artystów. W klubokawiarni Mleczarnia ruszyła wczoraj pierwsza edycja Kameralnych Konfrontacji Klubowych "Czyli Wrocław".

Dziesięciodniowa impreza jest częścią projektu poświęconego promocji artystów i animatorów życia kulturalnego z Wrocławia i Dolnego Śląska. W klubokawiarni zobaczymy m.in. przedstawienie muzyczne "Etno Show" [na zdjęciu] aktora Capitolu Sambora Dudzińskiego [na zdęciu], premierową wystawę obrazów malarki Anny Mierzejewskiej z objadającymi się ciastkami wrocławianami w roli głównej i powojenny Wrocław w spektaklu "Zabawy pod kocykiem" teatru [:]sceny witkacego.wro w reżyserii Sebastiana Majewskiego.

- Chcemy promować to, co jest naszym zdaniem we wrocławskiej sztuce ciekawe, niepowtarzalne, ale niekoniecznie komercyjne - mówi Joanna Męczyńska, współorganizatorka imprezy. Jednym słowem: wrocławskość górą. Co prawda, nie możemy narzekać na brak we Wrocławiu festiwali, gdzie równorzędne role grają teatr, muzyka i sztuki plastyczne - mamy choćby Wrocław Non Stop i Brave Festiwal.

Brakuje jednak imprezy kulturalnej, podczas której na pierwszym planie byliby wyłącznie artyści wrocławscy i dolnośląscy. "Czyli Wrocław" zapełnia tę lukę. W lipcu ma powstać inny wrocławski festiwal, pod nazwą Podwodny Wrocław, ale na razie są to plany, projekt nie ma nawet jeszcze budżetu. Inicjatywa Fundacji Mleczarnia jest więc na razie jedyną tego typu imprezą w mieście.

- Na początku chcieliśmy zorganizować tylko cykl imprez kulturalnych. Potem okazało się, że aby projekt zaistniał legalnie, musimy założyć fundację. Dobrze się stało, bo dzięki temu Festiwal dofinansował wydział kultury urzędu miasta. Teraz będziemy się ubiegać o pieniądze z Unii Europejskiej. Mamy sporo planów. Za rok zorganizujemy imprezę z większym rozmachem - przekonuje Joanna Męczyńska.

Festiwal to tylko początek. Fundacja chce w przyszłości pomagać finansowo młodym artystom z Wrocławia i Dolnego Śląska, a także zacząć działalność wydawniczą.

- Mamy zarejestrowane nagrania saksofonisty jazzowego Mikołaja Trzaski i zwycięzców Nurtu OFF tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty. Być może uda się te nagrania opublikować - dodaje Męczyńska.

Byłaby to konkurencja dla Stowarzyszenia Rita Baum, które wydało niedawno koncertową płytę Kormoranów.

Impreza zaczęła się wczoraj, potrwa do przyszłej środy. Program Festiwalu i informacje o cenie biletów można znaleźć na stronie internetowej www.mle.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji