Artykuły

Bez konkretów w sprawie Europejskiej Stolicy Kultury

Dyskusja poświęcona kandydaturze Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, która odbyła się w Klubie Żak, przyniosła więcej wątpliwości, niż konkretnych rozwiązań czy propozycji - pisze Justyna Świerczyńska w portalu Trójmiasto.pl

Gdańsk ma trzy lata, by przekonać komisję europejską do tego, by w 2016 roku stać się Europejską Stolicą Kultury. Czasu nie zostało zbyt wiele. Dyskusja, której gośćmi byli laureaci konkursu na operatora przygotowań, Aleksandra Szymańska i Romuald Wicza-Pokojski, z założenia miała wygenerować nowe pomysły na to, jak uzyskać prestiżowy przecież tytuł. Tak się jednak nie stało.

Wśród wzajemnego zapewniania się o potencjale kulturalnym Gdańska, rozsądniej zabrzmiały głosy opisujące aktualny stan miasta. Po raz kolejny powrócił temat ożywienia ul. Długiej i pobrzeża, które, jak słusznie zauważyła Mirella Wąsiewicz z Gazety Wyborczej, obecnie jest miejscem, gdzie najlepiej odnajdują się niemieccy turyści, a gdzie wieczorami nie dzieje się nic.

Innym ciekawym głosem w dyskusji była opinia jednego z pedagogów, który słusznie zauważył, że mieszkańcy Gdańska to w dużym stopniu ludność napływowa i niezakorzeniona w tradycji miasta. Bezustanne odwoływanie się do jego historii dla wielu osób może być zarówno trudne, jak i po prostu niezrozumiałe.

Powróciła kwestia finansowania kultury i samych przygotowań do ubiegania się o tytuł ESK, które zbiegną z przygotowaniami do Euro 2012. Ze strony obecnego na sali Pawła Adamowicza nie padły żadne konkretne deklaracje budżetowe oprócz tej, że kumulacja wydatków będzie wymagała ograniczenia niektórych inwestycji.

O podwyżce wydatków na kulturę raczej więc nie może być mowy. I o to chyba możemy martwić najbardziej. Tegoroczna kwota jaką Gdańsk przeznaczy na kulturę to nieco ponad 52 mln zł, co stanowi niecałe 3 proc. miejskiego budżetu. Wśród miast ubiegających się wraz z nami o tytuł ESK mniej wydają Szczecin (26 mln), Lublin (30 mln) i Toruń (34 mln), więcej zaś Poznań (69 mln), Łódź (93 mln) oraz bezkonkurencyjna pod tym względem Warszawa (204 mln).

Wydatki, jakie poniósł Kraków jako Europejska Stolica Kultury 2000 sięgnęły 12 mln euro (bez kosztów inwestycji). Nie mniej będzie musiał wydać Gdańsk, jeśli wygra konkurs. Skąd taką sumę wziąć tego jeszcze nie wiadomo.

Wciąż otwartą kwestią pozostaje również sam program mający doprowadzić nas do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Ze strony organizatorów nie padły żadne konkretne rozwiązania. Na szczegóły przyjdzie nam jeszcze poczekać.

***

Rozmowa z Romualdem Wiczą-Pokojskim o przygotowaniach do ESK.

W jaki sposób Gdańsk ubiegać się będzie o tytuł ESK?

- Chcemy przede wszystkim postawić na gdańską kulturę, a więc na miasto i jego obywateli. Projekt musi być zgodny ze strategią rozwoju miasta, jak również uwzględniać jego europejski potencjał. Z drugiej strony musimy sprostać konkretnym wymaganiom ze strony komisji europejskiej.

Jaka jest idea projektu?

- Główna idea, którą ja osobiście wolę nazywać obszarem, zamyka się w sformułowaniach - wolność kultury i kultura wolności, które rozumiem szeroko, zarówno jako wolność np. w tworzeniu nowych oprogramowań, jak i wolność sztuki.

Jak wyglądają szczegóły waszego projektu? Na razie wiemy o promocji Gdańska w wirtualnym świecie Second Life i poprzez grę komputerową "Wolne Miasto Gdańsk".

- To oczywiście chwytliwe pomysły promocyjne, pewne narzędzia, które jednak nie tworzą trzonu idei. To przede wszystkim sposoby na pokazanie Gdańska wszystkim mieszkańcom Unii.

Na czym więc polega główny pomysł?

- Jesteśmy operatorami projektu, który najważniejszym zadaniem będzie inicjowanie i koordynowanie ruchu oddolnego. Chcemy być pomocni w działaniu, a nie zastępować środowisko.

Na czym to koordynowanie miałoby polegać?

- Konkurs wymagał podania szczegółów, o których celowo nie chciałbym teraz mówić. Najpierw chcemy porozmawiać z przedstawicielami środowiska i po konsultacjach społecznych powołać grupę ekspertów. Dopiero z tych rozmów mogą wyniknąć konkretne rozwiązania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji