Artykuły

Warszawa. Spotkanie "Antysemityzm - co jest do zrobienia?" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz redakcja miesięcznika Dialog zapraszają 17 czerwca o g. 19 do Cafe Instytut, ul. Jazdów 1 na spotkanie "Antysemityzm - co jest do zrobienia?". Wstęp wolny.

Dzisiejszy teatr i dramat skutecznie diagnozują i boleśnie obnażają antysemityzm jako chorobę społeczną. Jaka jest rola teatru w demaskowaniu uprzedzeń i wrogości wobec mniejszości?

Program:

Działanie: "Tehillim/Psalmy", reż. Paweł Passini, neTTheatre Chorea.

Dyskusja, w której wezmą udział: Irena Dzierzgowska, o. Marek Nowak, Tadeusz Słobodzianek, Artur Pałyga, Paweł Passini, Piotr Paziński. Prowadzenie: Katarzyna Bojarska.

Czytanie: Fragmenty dramatu "Żyd" Artura Pałygi przeczytają Anna Lenartowicz i Adam Szyszkowski.

"Tehillim/Psalmy" - współczesne, radykalne odczytanie tekstu "Psalmów Davidowych" przez pryzmat dokonań największych buntowników XX wieku - Antoina Artauda, Francisa Bacona, Witolda Gombrowicza i innych. Projekt neTTheatre Chorea objęty honorowym patronatem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha; finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

Katarzyna Bojarska - doktorantka w Szkole Nauk Społecznych PAN, pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich, autorka tekstów i tłumaczeń

Irena Dzierzgowska - nauczyciel, społecznik, wybitny ekspert do spraw edukacji. Z wykształcenia chemik, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilkanaście lat uczyła chemii i fizyki w liceum medycznym w Warszawie. Należy do grona założycieli Pierwszego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, jednej z tych szkół, które zmieniły oblicze polskiej edukacji. W latach dziewięćdziesiątych była kolejno: wice kuratorem oświaty, pracownikiem Wydziału Oświaty w Gminie Warszawa Centrum oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji. Jest jednym z autorów reformy edukacji. Zawsze wspierała inicjatywy oddolne, uczestniczyła w wielu projektach, przygotowujących zmiany w oświacie, takich, jak program Unii Europejskiej TERM-IAE czy program Nowa Matura. Jest edukatorem Unii Europejskiej, uzyskała certyfikat ASET, uprawniający do szkolenia dorosłych w zakresie zarządzania oświatą oraz praw dziecka. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika Dyrektor szkoły.

O. Marek Nowak - filozof, adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi zajęcia w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów. Od kilku lat interesuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim i polsko-żydowskim. Należy do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (PRCh i Ż), która jest organizacją sfederowaną z Międzynarodową Radą Chrześcijan i Żydów (ICCJ). Jest również członkiem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej (TPPI). Kilkakrotnie uczestniczył w Marszu Żywych, a na początku 1999 r. wziął udział w międzynarodowej konferencji, której celem było wypracowanie nowej formuły Marszu. Za swój wkład w dialog polsko-żydowski w 1998 roku został uhonorowany nagrodą Fundacji Polcul. W 1999 r. uczestniczył w trzytygodniowym seminarium Międzynarodowej Szkoły Nauczania Holokaustu przy Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Tadeusz Słobodzianek - dramaturg, reżyser, krytyk teatralny. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w "Studencie", a następnie w "Polityce". W 1980 roku debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci p.t. "Baśń jesienna" w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem "Osmędeusze" Mirona Białoszewskiego w Białostockim Teatrze Lalek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku; w 1991 roku był współzałożycielem teatru Wierszalin. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Paszportu "Polityki" (1993), Nagrody im. Stanisława Piętaka (1993), Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1994). Jego sztuki uzyskały dwukrotnie Fringe Firste na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, trzykrotnie zdobyły Grand Prix w konkursie na wystawienie sztuki współczesnej Ministerstwa Kultury i czterokrotnie były pokazywane na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Wykłada "Sztukę dialogu" w Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i kieruje Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jest prezesem Towarzystwa Autorów Teatralnych. Mieszka w Warszawie.

Jest autorem m.in. dramatów:

1985 "Car Mikołaj",

1986 "Obywatel Pekosiewicz",

1990 "Turlajgroszek",

1992 "Prorok Ilja",

1992 "Merlin. Inna historia",

1992 "Malambo",

2001 "Sen pluskwy",

zrealizowanych w teatrze m.in. przez Kazimierza Dejmka, Macieja Prusa, Mikołaja Grabowskiego, Ondreja Spisaka, Piotra Tomaszuka i Andreja Worona.

Artur Pałyga - Urodzony w Hrubieszowie. Mieszka w Bielsku-Białej. Absolwent polonistyki na UJ i studium nauczycielskiego ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Pracował jako dziennikarz. W 2005 r. wydał książkę - zbiór reportaży z Białorusi pt. "Kołchoz imienia Adama Mickiewicza".

Teksty wystawione:

2005 r. - musical pt. "Guma balonowa" napisany dla klubu osiedlowego w Bielsku-Białej. Grany w Bielskim Centrum Kultury.

2006 r. - "Testament Teodora Sixta" - reż. Robert Talarczyk, zwycięzca konkursu na sztukę o Bielsku-Białej ogłoszonego przez Teatr Polski w Bielsku-Białej. W 2007 r. zakwalifikowała się do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jako stypendysta Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego napisał książkę pod tym samym tytułem, póki co nie wydaną.

2008 r. - "Nic co ludzkie" - tryptyk, który powstał na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie i jest efektem wspólnej pracy z reżyserami Pawłem Passinim, Piotrem Ratajczakiem i Łukaszem Wittem-Michałowskim oraz aktorami.

2008 r. - "Żyd"- reż. Robert Talarczyk, napisany dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Bezpośredni efekt warsztatów prowadzonych przez Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka. "Żyd" otrzymał główną nagrodę na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni.

2008 r. - "Wodzirej. Koszalin Kulturkampf" - tekst inspirowany "Wodzirejem" Feliksa Falka. Powstał w trakcie pracy z reżyserem Piotrem Ratajczakiem i aktorami w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

Pisze też wiersze, piosenki oraz felietony do pisma "Przyjaciel Pies". Pracuje na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, gdzie redaguje gazetę uczelnianą. Ponadto prowadzi zajęcia z osobami niepełnosprawnymi w stowarzyszeniu "Teatr Grodzki". Udziela się w Ośrodku Kreatywności Obywatelskiej w Bielsku-Białej, gdzie prowadzi m.in. Teatr Tekstu, czyli czytania dramatów.

Paweł Passini - reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Złotej Maski za najlepszy spektakl sezonu 2005/06 za Ifigenię w Aulidzie oraz Nagrody Głównej XXIX Opolskiego Festiwalu Konfrontacje Klasyki za reżyserię Klątwy. Współtwórca spektaklu "Nic co ludzkie".

Wspólnie z S.T Chorea stworzył pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre.

Zrealizowane spektakle:

2004 "Zbrodnia z premedytacją" Witolda Gombrowicza - Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni,

2004 "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu,

2004 "Dybbuk" - Teatr Nowy im. Łomnickiego w Poznaniu,

2005 "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla,

2005 "Ifigenia w Aulidzie" Eurypidesa - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu,

2006 "Kordian" Juliusza Słowackiego - Teatr Polski w Warszawie,

2006 "Amszel Kafka", Tomasz Gwinciński, Paweł Passini - Teatr Polski Wrocław,

2007 "Bramy raju. Krucjata dziecięca", Jerzy Andrzejewski - Studium Teatralne Warszawa

Piotr Paziński - dziennikarz, eseista, krytyk literacki i tłumacz. W 1999 r. ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską napisał pod kierunkiem Michała Głowińskiego w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 1992 - 1997 Piotr Paziński był dziennikarzem Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej. Od roku 2000 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika Midrasz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji