Artykuły

USA. William Szekspir był ukrytym katolikiem

William Szekspir był ukrytym katolikiem - przekonuje w swej najnowszej książce amerykański uczony Joseph Pearce.

Profesor literatury Uniwersytetu Ave Maria na Florydzie w pracy "Walka o Szekspira" tropi szczegóły biografii angielskiego pisarza, by dojść do wniosku, że autor Hamleta był katolikiem, który ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na karierę, ukrywał swoją wiarę w tajemnicy - donosi amerykański portal National Catholic Register.

Pearce przypomina, że Szekspir pochodził ze Stratford, w hrabstwie Warwickshire, kolebki katolickiego nonkonformizmu. Z dokumentów z 1592 r. wynika, że ojciec Williama, John, odmawiał uczestnictwa w anglikańskich nabożeństwach.

Również nazwiska autora Króla Leara brak w zapiskach, dokumentujących udział w protestanckich nabożeństwach lub jako członka Kościoła Anglii. Rejestracji takiej wymagało obowiązujące wówczas prawo. W dodatku matka Williama, Mary Arden, pochodziła z rodziny zagorzałych i wiernych katolików. Wśród jego nauczycieli szkolnych było także co najmniej dwóch katolików.

Innym argument amerykańskiego akademika na rzecz katolickości dramaturga elżbietańskiego jest fakt, że jego ślub z Anną Hathaway odbył się nie w Stratford, ale kilka kilometrów dalej w kościele, którym kierował - jak wynika z dokumentów z 1586 r. - katolicki kapłan. W 1757 r. podczas prac remontowych w domu Szekspira odnaleziono ukryty w krokwi dokument, będący wierną kopią broszury rozprowadzanej przez o. Edwarda Campiona, torturowanego i straconego w 1581 r. na rozkaz Elżbiety I duchownego katolickiego. Pismo miało stanowić obietnicę dochowania do śmierci wyznania katolickiego, nawet gdyby nie można było otrzymać ostatnich sakramentów od kapłana.

W 1606 r. potwierdzono także, że w ukochana córka Szekspira, Susanna, odmówiła uczestnictwa w anglikańskich nabożeństwach. Pod koniec swych lat pisarz kupił w Londynie budynek, który był schronieniem dla katolickich księży i stanowił miejsce, gdzie odprawiono nielegalne Msze św. Niektórzy filolodzy uważają, że poeta celowo kupił dom, by wesprzeć bliski mu cel.

Zdaniem autora biografii poświęconych Oscarowi Wilde'owi i J.R.R. Tolkienowi, nowa wiedza o katolicyzmie Szekspira pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na niektóre jego sztuki sceniczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji