Artykuły

Teatr TV. Nowy sezon

- 17 spektakli Teatru Telewizji, w tym osiem premier, m.in. "Szkołę żon" Moliera w reżyserii Jerzego Stuhra, zobaczą widzowie TVP1 do końca roku.

O realizacjach, które zostaną zaprezentowane w najbliższych miesiącach widzom Teatru Telewizji, opowiadali dziś twórcy i artyści. Do końca roku telewizyjna Jedynka co miesiąc pokaże dwie premiery Teatru TV, w tym jedną z cyklu Scena Faktu.

Nowy sezon Teatru TV rusza dziś wieczorem. Pierwszym spektaklem, który zostanie zaprezentowany na Scenie Faktu będzie "Doktor Halina", autorstwa Grażyny Treli oraz Marcina Wrony, w jego reżyserii. Spektakl opowiada historię agentki wojennego wywiadu, którą została uczennica, Halina Szwarc. Halina Szwarc, ps. Jacek II, pracowała początkowo w konspiracji w ZWZ-AK w Okręgu Łódzkim, a następnie w wywiadzie głębokim na terenie III Rzeszy, m.in. w Wiedniu, Hamburgu i Berlinie. Do jej zadań należały również akcje dezinformacyjne wymierzone w administrację niemiecką.

Przedstawienie "Pozory mylą" Alana Ayckbourna w reżyserii Janusza Majewskiego zostanie wyemitowane w październiku. W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Grochowska, Grażyna Szapołowska i Robert Więckiewicz. - Alan Ayckbourn to klasyk teatru komediowego. Napisał ok. 60 sztuk i jest prawdziwym człowiekiem teatru - mówił reżyser Janusz Majewski. - Tego typu spektakl tworzy się z ogromną przyjemnością. Tym bardziej, że udało mi się zebrać świetny zespół aktorów - powiedział.

W grudniu widzowie zobaczą komedię Moliera "Szkoła żon" w reżyserii Jerzego Stuhra; Stuhr wcielił się także w rolę Arnolda, który pragnie poślubić swą młodziutką wychowanicę. Spektakl został zrealizowany w zamku w Pieskowej Skale. - Do Moliera wracam drugi raz - powiedział Jerzy Stuhr, przypominając, że w 1994 roku zrealizował już spektakl "Mieszczanin szlachcicem". Artysta przyznał, że od lat fascynowała go rola Arnolda, którą wykreował w swoim przedstawieniu.

Wśród nowości Teatru Telewizji w roku 2008 widzowie zobaczą także "Rodzinny show" Petera Quiltera w reżyserii Macieja Pieprzycy i dramat Rebecci Lenkiewicz "Nocną porą" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

W ramach Sceny Faktu, wśród październikowych premier znajdzie się przedstawienie "Złodziej w sutannie", autorstwa i w reżyserii Pawła Woldana. To historia wykradzenia z Jasnej Góry, za zgodą prymasa Stefana Wyszyńskiego, kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która wcześniej, w 1966 roku, została zamknięta w klasztorze Paulinów przez SB.

W listopadzie Scena Faktu zaprezentuje "Golgotę wrocławską" [zdjęcie z planu] Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, w reżyserii Jana Komasy. W grudniu zaplanowano premierę przedstawienia "Mord założycielski" autorstwa Macieja Pisuka i Jacka Raginisa i w reżyserii Jacka Reginisa o zabójstwie Marcelego Nowotki - współzałożyciela i I sekretarza powstałej wówczas Polskiej Partii Robotniczej.

Od września do grudnia Teatr TV przypomni również m.in. "Ciemno" Marka Rębacza w reżyserii Janusza Majewskiego, "Związek otwarty" autorstwa Dario Fo i Franci Rame w reżyserii Krystyny Jandy; "Pigmaliona" Bernarda Shawa w reżyserii Macieja Wojtyszki i "Szczęście Frania" Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Spektakle będą emitowane w poniedziałki o godz. 20.20 w TVP1.

W tym roku Teatr Telewizji obchodzi 55-lecie istnienia. Zjawisko Teatru Telewizji związane jest ściśle z powstaniem i rozwojem samej telewizji. Pierwszy polski program telewizyjny wyemitowano w październiku 1952 r., a w listopadzie 1953 r. po raz pierwszy nadano całe, specjalnie przygotowane widowisko ze studia telewizyjnego. "Okno w lesie" Leonida Rachmanowa i Jewgienija Ryssa reżyserował Józef Słotwiński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji