Artykuły

Gdynia. Debata o scenarzystach w Muzycznym

W czwartek, 18 września o godz. 16 w Teatrze Muzycznym w Gdyni [na zdjęciu] w ramach programu imprez towarzyszących Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się debata na temat roli scenarzysty w produkcji filmu. Udział w niej wezmą m.in.: Maciej Nowak, Agnieszka Smoczyńska i Piotr Marecki.

Kto powinien mieć największy wpływ na kształt filmu? Reżyser? Producent? A może scenarzysta? Tej ostatniej tezy bronić będą uczestnicy czwartkowej debaty w ramach gdyńskiego festiwalu.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to oczywiście przede wszystkim oglądanie filmów, ale także rzadka okazja, żeby móc podyskutować o nich w gronie osób najbardziej zainteresowanych - przecież impreza przyciąga do Gdyni całe środowisko związane z rodzimą kinematografią. Nic więc dziwnego, że w programie wydarzeń towarzyszących festiwalowi pojawiają się debaty poświęcone tematyce filmowej. W tym roku szczególnie ciekawie zapowiada się debata poświęcona miejscu scenarzysty w produkcji filmu, przygotowana przez Krakowską Szkołę Scenariuszową.

- Obserwujemy od dłuższego czasu to, co dzieje się w polskim kinie - opowiada Piotr Marecki, dyrektor szkoły, znany wcześniej jako wydawca i publicysta, związany z pismami "Ha-Art" i "Krytyka Polityczna" - i bardzo frustruje nas to, jak małą uwagę zwraca się na rolę scenarzysty przy produkcji filmu. To w końcu przecież na jego pomysłach i na jego tekście opiera się cały film, a poświęca mu się tak mało uwagi. Czwartkową debatą chcemy rozpocząć dyskusję na ten temat, a naszą dalekosiężną ambicją jest znaczne zwiększenie autorytetu scenarzysty filmowego.

Podstawą debaty mają być dwa założenia: teza o sile nowej rodzimej literatury, która jednak nijak nie przekłada się na ekran (żadna spośród najważniejszych w ostatnich latach nowych polskich powieści nie została dotąd zekranizowana) oraz analiza rewolucji, która zaszła w ciągu ostatnich kilku lat w polskim teatrze.

- Przez całe dekady polski teatr był teatrem reżyserów, to oni byli prawdziwymi scenicznymi demiurgami - opowiada Marecki. - Jednak w ostatnich latach ta sytuacja uległa diametralnej zmianie. Zaczęto wreszcie dostrzegać, że istnieje ktoś taki jak dramaturg - autor tekstu, na którym opiera się spektakl. Młodzi dramaturdzy, widząc powiększającą się przestrzeń, na której mogą działać, szybko zaczęli zmieniać oblicze rodzimego teatru. Byłoby znakomicie, gdyby podobny proces dokonał się także w polskiej kinematografii.

Debata jest tylko jedną z metod, za pomocą których Krakowska Szkoła Scenariuszowa chce doprowadzić do osiągnięcia tego celu. W planach są kolejne spotkania tego typu. Ważne będzie także uruchomienie już w tym roku akademickim regularnej nauki profesjonalnego pisania scenariuszy. Wśród wykładowców, którzy już potwierdzili, że będą prowadzić zajęcia w szkole, znaleźli się m.in.: Filip Bajon, Janusz Głowacki, Józef Hen i Przemysław Wojcieszek. Wiadomo też, że w szkolnych ławach zasiądą już jesienią gwiazdy młodej polskiej literatury: Dorota Masłowska, Michał Witkowski i Sławomir Shuty.

Debata o scenarzystach filmowych, udział wezmą: Maciej Nowak (dyrektor Instytutu Teatralnego), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka), Dariusz Foks (pisarz, scenarzysta), Piotr Kletowski (krytyk filmowy). Prowadzenie: Piotr Marecki, czwartek, 18 września, godz. 16, Malarnia Teatru Muzycznego, Gdynia, wstęp wolny. Więcej informacji o Krakowskiej Szkole Scenariuszowej na stronie internetowej: www.scenariusz.edu.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji