Artykuły

Bydgoszcz. Wkrótce Festiwal Prapremier

Już 5 października w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki rusza VII edycja Festiwalu Prapremier. Przez 8 dni w Bydgoszczy oglądać będzie można 14 najświeższych spektakli z całej Polski. Nie tylko na deskach teatralnych, ale także w Operze Nova i w... starej zajezdni tramwajowej.

W programie nowości sezonu i najmodniejsze nazwiska: Piotr Cieplak, Paweł Demirski, Iwona Kempa, Jan Klata, Artur Pałyga, Paweł Passini, Monika Strzępka i Michał Zadara. Do tego codzienne spotkania w klubie festiwalowym, programy w TVP Bydgoszcz i najświeższe relacje w Radiu PiK, warsztaty Nowej Siły Krytycznej, promocje teatralnych wydawnictw, instalacje festiwalowych wolontariuszy i litewskiego artysty, Eimutisa Markunasa, słuchowiska radiowe, dyskusje z twórcami, reportaże telewizyjne i filmy dokumentalne Festiwalu CAMERA OBSCURA. A na Międzynarodowym Aneksie Festiwalu Prapremier, od 16 do 19 października, zobaczymy polsko-szkocką koprodukcję - "Cherry Blossom" przygotowaną przez Teatr Polski w Bydgoszczy i Traverse Theatre z Edynburga. Ale na tym się nie skończy! Sztukę obejrzeć będzie można także w Warszawie.

***

Zaprasza Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy:

Spektakle prapremierowe wyznaczają w naszym teatrze kierunki poszukiwań, ich spektrum daje obraz tego, co dla polskich twórców ważne, współczesne i warte dyskusji. Pokazuje równocześnie źródła inspiracji, poszukiwania języka - pomysły na teksty, których w teatrze jeszcze nie było.

Tematem niezwykle istotnym od kilku lat w naszej debacie publicznej jest pamięć: jakie wiadomości przechowuj emy w pamięci, jakie z niej wyrzucamy, jak buduje się nasza wspólna pamięć. Jedną z osi tej debaty stała się książka Jana Grossa i awantura, jaka z jej powodu wybuchła. Czy jesteśmy jako naród antysemitami? Jaki mamy obraz naszej polsko-żydowskiej przeszłości? W kręgu tych pytań obracają się dwa prezentowane przedstawienia, oba oparte na tekstach debiutującego dramaturga Artura Pałygi.

Teatr używa mitu. Co stare mity mają nam do powiedzenia o naszej rzeczywistości? Jak wielkie tragedie drwią z naszej płaskiej codzienności? Taką dyskusję podejmują "Ifigenia" Teatru Starego z Krakowa i jeleniogórska "We are camera/rzecz o Jazonie". Teatr zmaga się z mitem. Z mitem gwiazdy, legendarnego artysty lub wielkiej postaci literackiej, skonfrontowanym z rzeczywistością. Ten temat podejmują: "Hollyday" Teatru Studio z Warszawy, "Odpoczywanie" Łaźni Nowej z Krakowa czy "Diamenty..." z Wałbrzycha. Teatr poszukuje tekstu. Wciąż powstają bardzo dobre teksty pisane na sposób klasyczny, jak choćby sztuka Howarda Bretona, którą pokaże teatr toruński, jednak głód tekstów mówiących o naszej rzeczywistości skłania do szukania surowego materiału w internecie - "Błogi" z Teatru Starego - adaptacji scenariuszy filmowych, kontrowersyjnej metody przepisywania tekstów klasycznych, czy tworzenia spektakli bez słów, takich jak "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" teatru Montownia.

Podsumowaniem tych poszukiwań może stać się przedstawienie Jana Klaty "Witaj/Żegnaj", którego premiera otworzy tegoroczny festiwal. Spektakl bazujący na niezwykłej sztuce Suzan Lori Parks będzie uzurpował sobie prawo pokazania świata w jednej chwili i w całości, jak na rodzinnej fotografii.

Tegoroczny Aneks Festiwalu Prapremier poświęcony będzie problemowi emigracji, a jego głównym wydarzeniem przedstawienie, które powstaje w koprodukcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy ze słynnym Edynburskim Teatrem Traverse.

Mam nadzieję, że zechcecie państwo odwiedzić Bydgoszcz, aby zobaczyć spektakle i imprezy festiwalowe. Zapraszam serdecznie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji