Artykuły

Warszawa. Muzyczny początek Nowego Teatru

Wykładem i koncertem muzyki współczesnej rozpocznie w październiku działalność Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Już wiadomo, że przynajmniej do końca 2011 r. będzie działać poza swoją siedzibą.

Centrum kulturalne Nowy Teatr będzie się mieścić w przedwojennym budynku zajezdni Miejskich Zakładów Oczyszczania przy ul. Madalińskiego. W hali warsztatowej powstanie sala widowiskowa, a wokół budynku - otwarty dla publiczności ogród. Wczoraj w niewielkiej salce w dawnej bazie MPO odbyła się konferencja prasowa, na którą przybyli aktorzy Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Ewa Dałkowska, Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek, Zygmunt Malanowicz i Marek Kalita. Wraz z Krzysztofem Warlikowskim przedstawili plany repertuarowe Nowego Teatru.

Pierwszym wydarzeniem będzie 6 października - wykład "Skaz antysemityzmu", który w pomieszczeniach dawnego Teatru Nowego na Puławskiej 37 wygłosi Joanna Tokarska-Bakir. Otworzy on cykl edukacyjnych prelekcji pt. "Wiedzieć, żeby być". - Ich tematyka będzie skupiona wokół teatru i projektów Krzysztofa Warlikowskiego. Wykłady mają poszerzać pole percepcji jego spektakli - mówi dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński.

Nowy Teatr artystyczną działalność rozpocznie 11 października koncertem muzyki współczesnej w dawnej sali balowej Hotelu Europejskiego. Wystąpi krakowski kwartet smyczkowy Dafo, zabrzmią utwory Szymańskiego, Reicha, Weberna, a w kompozycji Schönberga "Oda do Napoleona Buonaparte" w roli recytatora wystąpi Andrzej Chyra. Będzie to pierwszy koncert z autorskiego cyklu Pawła Mykietyna, kierownika muzycznego Nowego Teatru, prezentującego klasykę XX w. i muzykę współczesną ostatnich lat. Kompozytor planuje występy orkiestry Aukso, wiolonczelisty Andrzeja Bauera, wieczór z udziałem Tadeusza Wieleckiego, a nawet koncert sławnego francuskiego pisarza Michela Houellebecq'a i jego rockowego zespołu.

Na pierwszą premierę przyjdzie nam poczekać prawie pół roku. Dopiero w kwietniu w praskim Koneserze zobaczymy "(A)pollonię" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, spektakl na podstawie tragedii Ajschylosa i Eurypidesa oraz opowiadania Hanny Krall o kobiecie ratującej Żydów w czasie okupacji. Będzie to międzynarodowa koprodukcja z udziałem Starego Teatru w Krakowie, teatrów z Paryża, Liege, Brukseli oraz festiwalu w Awinionie.

Wcześniej, w listopadzie Nowy zaprosi do Warszawy przedstawienie "Blogi" ze Starego Teatru w Krakowie - trzy miniatury oparte na internetowych zapiskach, na których podstawie scenariusz napisali Jacek Poniedziałek, Dorota Masłowska i Szymon Wróblewski.

Nowy Teatr jeszcze przez kilka lat będzie musiał działać w wynajmowanych pomieszczeniach.

Dawna zajezdnia jest już wpisana do rejestru zabytków, w połowie września ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji centrum kulturalnego, ale ciągle trwają negocjacje władz miasta z miejską spółką MPO w sprawie przekazania budynku. - Robimy co w naszej mocy. Nowy Teatr to dla pani prezydent priorytet w dziedzinie kultury na najbliższe lata. Na pewno powstanie - zapewniał Marek Kraszewski, dyrektor stołecznego Biura Kultury.

Prace budowlane rozpoczęłyby się na przełomie 2009 i 2010 r. - Musimy być cierpliwi. Na razie teatr musi działać w innych miejscach. Najważniejsze, że mamy myśl i zespół, którym będziemy mogli w przyszłości wypełnić tę przestrzeń - powiedziała Małgorzata Szczęśniak, scenograf teatru.

Na zdjęciu: Krzysztof Warlikowski i Ewa Dałkowska podczas konferencji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji