Artykuły

Warszawa. Olgierd Łukaszewicz nagrodzony Orderem Zasługi RFN

14 października o godzinie 18.00 w Foyer Teatru Polskiego w ramach cyklu "Teatr jest światem" odbędzie się uroczystość wręczenia Orderu Zasługi RFN pierwszej klasy przyznanego Olgierdowi Łukaszewiczowi przez Prezydenta Niemiec, Horsta Köhlera. Po części oficjalnej teatr zaprasza na unikalny koncert oparty na historycznych materiałach po Powstaniu Listopadowym.

Na fali entuzjazmu wobec dążeń niepodległościowych Polaków powstało w Niemczech ponad tysiąc wierszy i pieśni - mówi Olgierd Łukaszewicz. Z pomocą artystów z Berlina pragnę przypomnieć jak Niemcy śpiewali polskie narodowe pieśni np. "Jeszcze Polska nie zginęła" i ,,3 maj" a także salonowe kompozycje niemieckie "Wygnany Polak", "Ostatni Polak" a także śpiewane przez tłumy Niemców "Ostatnich dziesięciu z czwartego regimentu" (u nas znana jako "Tysiąc walecznych"). "Niemiecki Maj" (odpowiedź na polski 3 maj) a także pieśń do słów Adama Mickiewicza "Nie dbam o to jaka spadnie kara". Twórczość Mickiewicza była ceniona i popularna w Niemczech.

Przypomnimy "Odę do młodości" w przekładzie z 1830 roku. Recytować będzie aktor, świadek historii, Dieter Wien. Pieśni niepodległościowe z gitarą zaśpiewa Torsten Riemann, pieśni sopranowe Stefanie Wuest, której akompaniować będzie wybitny polski pianista Maciej Grzybowski. Strona wizualna wieczoru oparta będzie na wystawie reprodukcji nut utworów niemieckich dedykowanych Polakom. W centrum znajdzie sie duża reprodukcja barwnego obrazu przedstawiającego manifestacje wielu tysięcy Niemców na zamku w Hambach w 1832 roku. Na czele pochodu, Niemcom towarzyszyła delegacja polska ze sztandarem. Śpiewano polskie pieśni w przekładach niemieckich, kolportowano polski apel do Ludów Europy (dziś symbolika Hambach służy Trójkątowi Weimarskiemu). Dla podkreślenia, że wydarzenia związane są ściśle z tradycją Wojska Polskiego jako statyści wystąpią studenci Akademii Wojskowej w historycznych mundurach. Całość poprowadzi Olgierd Łukaszewicz jako inicjator i autor scenariusza koncertu. Towarzyszyć mu będzie Piotr Bąk, aktor Teatru Polskiego, który odczyta fragmenty relacji oficerów o niespodziewanej przyjaźni, której doznali ze strony społeczeństwa niemieckiego. Ograniczenia czasowe determinują czas koncertu, który nie przekroczy 40 minut.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji