Artykuły

Poznań. Wielka Gala Słowa z Miłoszem

W poniedziałek 17 listopada o godz. 19 odbędzie się Wielka Gala Słowa VIII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, poświęcona poezji Czesława Miłosza (na zdjęciu).

W auli UAM usłyszymy najciekawsze wiersze od "Obłoków" z 1935 r. po "Orfeusza i Eurydykę" z 2006 . Znajdą się i te, które cieszyły się ogromną popularnością w latach 80 - tych /Który skrzywdziłeś, Rady/, jak i te, które były powodem do wielu dyskusji i polemik /Traktat teologiczny/.

Miłosz jest dla współczesnych wielkim wyzwaniem, a jego twórczość nie pozostawia nikogo obojętnym. Mówi o tym profesor Aleksander Fiut w swoim komentarzu pt. Przypowieść o Wielkim Wydziedziczeniu, specjalnie napisanym do tegorocznej Gali: Wielotematyczne i wielogatunkowe dzieło Czesława Miłosza układa się w swego rodzaju Przypowieść o Wielkim Wydziedziczeniu. Jej początkiem są zapewne splątana z różnych wątków genealogia oraz nierzadko dramatyczne i pełne powikłań osobiste doświadczenia poety. Urodzony, jako poddany cara, w środku rdzennej Litwy, ale w rodzinie szlacheckiej od szesnastego wieku mówiącej po polsku i do polskiej kultury przywiązanej, musi przez całe życie odpierać zarzuty - albo że nie jest prawdziwym Polakiem, albo że nie jest prawdziwym Litwinem. Dlatego za swą duchową ojczyznę woli uznać Wielkie Księstwo Litewskie, które stanowi dlań wzór prawdziwej tolerancji religijnej oraz szacunku dla etnicznej oraz kulturowej odmienności. Ale równie istotne okazują się lektury. W ślad za swoimi mistrzami - Oskarem Miłoszem, Blake'm i Swedenborgiem - początek Wydziedziczenia upatruje Miłosz w datującym się od odkryć Newtona mechanistycznym podejściu do nauki i nadmiernym kulcie postępu. Myśl naukowa pozostająca w całkowitym rozbracie z wiarą i wyobraźnią, intelekt zadufany w swoje możliwości opanowania przyrody i pracujący w próżni opustoszałej z wartości etycznych - oto prawdziwe powody obecnych zagrożeń. Ubóstwienie nauki, która - co paradoksalne - właśnie przez swoje osiągnięcia i odkrycia pozbawiła człowieka jego uprzywilejowane miejsca w wszechświecie, rodzi niebezpieczeństwo zerwania ciągłości tradycji humanistycznej, a nawet unicestwienia gatunku ludzkiego. Z kultu Rozumu, w którego możliwościach pozostawały rzekomo zmiana ludzkiej natury i przeobrażenie przyrodzonego porządku świata, zrodziły się społeczne utopie, które, jak komunizm, przemieniły szczytne ideały i szlachetne intencje w górę trupów i obozy koncentracyjne.

Teksty Miłosza usłyszymy w wykonaniu: Haliny Łabonarskiej, Doroty Segdy, Haliny Winiarskiej, Jerzego Kiszkisa i Krzysztofa Wakulińskiego. Oprawę muzyczną, złożoną z sonat i partit Bacha wykona na skrzypcach Dominika Dołżyńska

VERBA SACRA MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI SŁOWA

WIELKA GALA SŁOWA - Czesław Miłosz

wystąpią: Halina Łabonarska, Dorota Segda, Halina Winiarska,

Jerzy Kiszkis, Krzysztof Wakuliński

komentarz: prof. dr hab. Aleksander Fiut

muzyka: Dominika Dołżyńska /skrzypce/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji