Artykuły

Warszawa. Urodzinowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Festiwal Krzysztofa Penderckiego z okazji 75. rocznicy jego urodzin rozpocznie się w czwartek w Warszawie. Publiczność usłyszy najważniejsze dzieła Pendereckiego, w tym prapremierę III kwartetu smyczkowego.

Festiwal rozpocznie się dokładnie trzy dni przed 75. rocznicą urodzin Krzysztofa Pendereckiego, które przypadają w niedzielę, 23 listopada. Na niedzielę zaplanowano uroczysty finał festiwalu.

Czwartkowym koncertem w Filharmonii Narodowej, z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, festiwal zostanie otwarty. W pierwszej części koncertu inauguracyjnego, pod batutą Jerzego Maksymiuka, wykonana zostanie m.in. Polymorphia. W drugiej części zaplanowano I koncert skrzypcowy, z udziałem niemieckiej skrzypaczki Viviane Hagner. Orkiestrą dyrygować będzie Penderecki.

Dzień później, 21 listopada, publiczność usłyszy m.in. II Kwartet smyczkowy oraz światowe prawykonanie najnowszego utworu kompozytora - III Kwartetu smyczkowego. W prawykonaniu udział weźmie Shanghai Quartet.

W kolejnym dniu, 22 listopada, publiczność usłyszy m.in. I i II Sonatę na skrzypce i fortepian w wykonaniu skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki i pianistki Beaty Bilińskiej.

W drugim koncercie tego dnia, w hołdzie dla muzyki Krzysztofa Pendereckiego, czterej dyrygenci - Lawrence Foster, Maximiano Valdes, Gabriel Chmura i Kazimierz Kord - poprowadzą Orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Tego dnia zaplanowano m.in. polskie prawykonanie koncertu na róg i orkiestrę Pendereckiego.

Ostatni festiwalowy dzień, 23 listopada, rozpocznie się mszą św. w katedrze św. Jana Chrzciciela, koncelebrowaną przez metropolitę warszawskiego abp Kazimierza Nycza, podczas której chór Lege Artis wykona fragmenty "Stabat Mater" i "Agnus Dei" Pendereckiego.

Wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zaplanowano wykonanie "Siedmiu bram Jerozolimy" Pendereckiego, pod batutą kompozytora. Utwór napisany został na zamówienie miasta Jerozolimy. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku z udziałem międzynarodowej obsady solistów, chórów radiowych z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestry Symfonicznej w Jerozolimie.

W twórczości Krzysztofa Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy" zajmuje pozycję szczególną. Utwór przeznaczony na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane oraz orkiestrę.

Wśród wykonawców tego dzieła znajdą się sopranistki Izabela Matuła oraz Izabela Kłosińska, mezzosporan Agnieszka Rehlis, tenor Adam Zdunikowski i bas Romuald Tesarowicz, a także Chór Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Sinfonia Varsovia.

Polskie Radio wyemituje wszystkie koncerty przygotowane w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Program II Polskiego Radia przeprowadzi bezpośrednią transmisję z otwarcia i zamknięcia festiwalu oraz koncertów prezentowanych w Filharmonii Narodowej w drugim dniu wydarzenia. Pozostałe produkcje festiwalowe będą retransmitowane przez radiową Dwójkę. Drugi Program Telewizji Polskiej zarejestruje prezentowany 23 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej koncert "Siedem Bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego.

Festiwal został objęty patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji