Artykuły

Łódź. Marcella Sembrich-Kochańska na wystawie w Wielkim

20 grudnia, w dniu premiery "Czarodziejskiego fletu" o godz. 18, Teatr Wielki zaprasza do foyer teatru na wernisaż wystawy zatytułowanej "Marcella Sembrich-Kochańska - w 150 lecie urodzin".

Ekspozycja przygotowana pod kuratelą Juliusza Multarzyńskiego, znanego fotografa teatralnego oraz Małgorzaty Komorowskiej, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, będzie otwarta do 4 stycznia 2009 roku.

Ta ciekawa ekspozycja poświęcona jest pochodzącej z Polski - jednej z największych div operowych świata, sporanistce, jednej z pierwszych wielkich gwiazd Metropolitan Opera w Nowym Jorku (artystka była tam również pierwszą odtwórczynią roli Królowej Nocy w MET).

Wystawa fotograficzna o Marcelli Sembrich-Kochańskiej powstała z okazji przypadajacej obecnie jubileuszowej rocznicy urodzin wielkiej polskiej artystki. Prezentuje nie tylko archiwalne zdjęcia Artystki, ale również fotografie jej partnerów scenicznych a wśród nich Adama Didura czy Jana i Edwarda Reszke. Na wystawie znajdują się zdjęcia teatrów w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca związane z artystką, dedykowane jej listy i życzenia m.in. od Enrico Caruso, Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Giacomo Pucciniego czy Giuseppe Verdiego.

Eksponaty zgromadzone na wystawie przypominją, że przez długie lata swej muzycznej działalności Sembrich-Kochańska czuła się wielką ambasadorką kultury polskiej. Od roku 1880 nieprzerwanie na wszystkich swych koncertach wykonywała po polsku pieśń Chopina "Życzenie" przy własnym akompaniamencie fortepianowym. Kiedy było to było możliwe włączała też pieśń do występów operowych (np. do sceny "lekcji śpiewu" w II akcie Cyrulika sewilskiego Rossiniego) traktując jako symbol polskości narodu, którego nie ma na mapie. W programach jej recitali figurowały zawsze pieśni polskie: Moniuszki, Niewiadomskiego, Zarzyckiego, Paderewskiego, Stojowskiego. W 1914 kierowała w Nowym Jorku pracami The American - Polish Relief Committee i działała aktywnie na rzecz pomocy ofiarom wojny w Polsce, współpracując z Sienkiewiczem i Paderewskim.

W najbliższym czasie ukaże się nakładem wydawnictwa Errata książka pod redakcją prof. Małgorzaty Komorowskiej zatytułowana "Marcella Sembrich-Kochańska - życie i śpiew". Profesor Komorowska jestr również współtwórczynią wystawy o wybitnej polskiej sopranistce.

4 grudnia 1889 roku, Marcella Sembrich-Kochańska koncertowała również w Łodzi. Miasto, jako jedno z niewielu miejsc na świecie, nie doceniło talentu śpiewaczki.

Patronat nad wystawą objęło amerykańskie stowarzyszenie od ponad 60 lat kultywujące pamięć o Artystce i prowadzące Muzeum jej imienia - The Marcella Sembrich Memorial Association (MSMA) w Bolton Landing, USA oraz portal www.maestro.net.pl.

Na zdjęciu: Marcella Sembrich-Kochańska jako Królowa Nocy w "Czarodziejskim flecie" w MET.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji