Artykuły

Kurier Warszawski (fragm.)

A co przydarzyło się latem stołecznym tea­trom? "Lot nad kukułczym gniazdem" Dale`a Wassermana, wystawiony w Teatrze Powszech­nym. Sztuka napisana według powieści Kena Keseya wydanej jeszcze w roku 1962. Kesey miał wówczas 25 lat; pisywał już sztuki, wier­sze, książki - bez większego znaczenia, a jed­nocześnie ochotniczo uczestniczył w przeprowa­dzanych przez władze eksperymentach z nar­kotykami. W związku z tym przyjął również posadę nocnego pielęgniarza na oddziale psy­chiatrycznym szpitala w Menlo Park i tam wła­śnie wstrząsnęły nim nieludzkie metody lecze­nia (raczej antyleczenia) chorych. Do tego stop­nia, że odłożywszy inne plany napisał o tym książkę. "Lot nad kukułczym gniazdem" - prze­rażający obraz systemu utrzymywania ludzi w ciągłym strachu, wykorzystywania ich słabości po to, by nie mogli się przeciwstawić, obez­władniania ich pod pozorem niesienia pomocy, utrzymywania ich w błędnym mniemaniu, że poza szpitalem nie umieliby sobie poradzić, że całkowicie są zależni od swych lekarzy i pie­lęgniarzy z oddziału.

Napisał książkę o człowieku z zewnątrz, który przypadkiem dostaje się w zamknięty, odizolowa­ny światek i stara się, w imię zdrowego rozsądku, rozsadzić nieludzki system. Otworzyć chorym oczy na to, ze właściwie nie są chorymi, ze są oszukiwani, wyniszczani psychicznie i fizycznie... System jest jed­nak silniejszy i działa bezbłędnie: Randle McMurphy - to uosobienie witalnosci i odwagi - ulega. Może i dlatego, że musi walczyć sam, bo w psychice innych system poczynił już zbyt wielkie zmiany, nie są zdol­ni,do podniesienia głów.

Sceniczna adaptacja "Lotu" nie zyskała początkowo sukcesu, chociaż obiegła wiele teatrów. Gdy jednak zdawało się już, iż rzecz odchodzi w zapomnienie, 12 lat później (w roku 1975) nastąpił w świecie wspa­niały renesans i książki i sztuki, dzięki filmowej wersji Milosa Formana, z Jackiem Nicholsonem i Louisą Fletcher. W ekranizacji powieść Keseya na­brała innego wymiaru, otworzyła oczy na to (czego przedtem nie dostrzegano; nie dostrzegał zapewne i sam autor); że szpital psychiatryczny nie jest jedy­nym miejscem, w którym działać może totalitarny system "uszczęśliwiania" ludzi wbrew ich woli, cho­ciaż - ze względu na swą izolację - jest to teren szczególnie na to podatny... Film otrzymał cztery główne Oscary (rzecz nie notowana od roku 1934, od "Ich nocy" Franka Capry), stał się światową sensacją, a na fali jego sukcesu przypomniano sobie o sztuce Wassermana także i u nas.

W Powszechnym - McMurphy'ego gra Woj­ciech Pszoniak, siostrę Ratched (pielęgniarkę szykanującą chorych) - Mirosława Dubrawska, Wodza Bromdena - Franciszek Pieczka. Wódz Bromden - jedna z węzłowych postaci. Indianin, który zamyka się w sobie, z kamien­nym spokojem i godnością znosi upokorzenia i szykany jakich nie szczędzą mu pielęgniarze, uważając go za głuchoniemego. Dopiero przy­kład i przyjaźń Murphy'ego wyzwala w Bromdenie żądzę owetu... Z postacią Bromdena wią­że się zresztą zasadnicza rozbieżność w wymo­wie filmu i warszawskiego przedstawienia. Film kończy się akcentem w pewnym sensie optymistycznym: Murphy wprawdzie przegry­wa, lecz zaszczepiona przez niego wiara, że - nawet jeśli wydaje się to nierealne - trzeba próbować coś zmienić, owocuje. Bromden znaj­duje siły, by tę wiarę przemienić w czyn; ucie­ka ze szpitala, jest wolny... W warszawskim spektaklu (nie wiem czy także w sztuce Wasser­mana) widzów, którzy wychodzą już z sali, w foyer czeka inna, gorzka pointa.

Niezależnie od tego - przedstawienie w reży­serii Zygmunta Hübnera - jest doskonałe, a Pszoniak znowu stworzył kreację, którą bę­dziemy pamiętać. Podobnie jak Przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna" (patrz poprzedni Kurier), tak i "Lot" jest sztuką o wielu bardzo zabawnych powiedzeniach i zabawnych sytuacjach, często też widownia śmieje się, ale jest to śmiech podszyty grozą, która wieje nie­mal z każdego zdania. Rany boskie, co to za miejsce ten szpital!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji