Artykuły

Sopot. Monodram wg Linn Ullmann na Scenie Off de Bicz

"Single story" - monodram w reżyserii Agnieszki Kochanowskiej - to adaptacja powieści Szwedki Linn Ullmann "Zanim zaśniesz". Premiera spektaklu na sam koniec miesiąca w Sopocie.

Ullmann (rocznik 1966) to literaturoznawczyni, dziennikarka i - last but not least - córka reżysera Ingmara Bergmana i aktorki Liv Ullmann. "Zanim zaśniesz" to jej debiut prozatorski. Powieść jest nietypową sagą rodzinną (pewnie po części autobiograficzną), w której istotne miejsce zajmują kwestie miłosne. Lub - po prostu erotyczne. Narratorką "Zanim zaśniesz" jest najmłodsza w rodzinie Karin Blom, która opiekując się dzieckiem swojej siostry Julie (która próbuje od nowa ułożyć swoje małżeństwo), przypomina sobie wydarzenia z życia rodziny.

- To właśnie te dwie bohaterki, Karin i Julie, zainteresowały mnie najbardziej - opowiada Kochanowska, reżyserka przedstawienia i autorka adaptacji książki Ullmann. - Reprezentują one dwa różne podejścia do miłości romantycznej, życia rodzinnego i stosunków międzyludzkich. Julie wybiera małżeństwo i się zawodzi na tym tradycyjnym modelu; Karin do takiego życia podchodzi z dużym sceptycyzmem. Wydaje mi się to temat istotny, bo żyjemy obecnie w okresie przejściowym; kiedy coraz mniej osób wybiera tradycyjne życie rodzinne i decyduje się na życie singla. Szczególnie, że współczesny świat daje coraz więcej możliwości rozwoju osobom żyjącym samotnie.

"Single story" będzie debiutem reżyserskim Agnieszki Kochanowskiej. Jest ona absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie Teatr (w Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury). Asystowała przy realizacji paru spektakli, przygotowała również scenariusze do paru - wielokrotnie nagradzanych - przedstawień gorzowskiego Teatru Kreatury. W monodramie zagra Edyta Janusz-Ehrlich, na co dzień aktorska gdańskiego Teatru Miniatura, jednak chętnie biorąca udział w realizacjach niezależnych.

Na zdjęciu: Edyta Janusz-Ehrlich (na pierwszym planie) w "Pokojówkach", Sopocka Scena Off de BICZ

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji