Artykuły

Warszawa. Projekt ustawy o prawie autorskim

Rządowy projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zakładający m.in. udział twórców przy zatwierdzaniu tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów artystycznych, zaprezentowano dziś w Senacie.

Założenia projektu noweli omawiano podczas zorganizowanej w Senacie konferencji "Prawo autorskie na miarę XXI wieku. Krok trzeci" oraz na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim został opracowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia 2006 r. Głównym zarzutem sędziów był brak możliwości uczestniczenia przez twórców, w charakterze strony, w postępowaniu przed Komisją Prawa Autorskiego, podczas ustalania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów artystycznych twórców dzieła artystycznego.

- Chodzi o to, by ustalanie zasad i wysokości płatności artystom za wykorzystanie ich dzieł nie odbywało się w jakimś zamkniętym pokoju, między kilkoma wybranymi osobami (...), ale by zainteresowana osoba, czyli autor - pisarz, zespół muzyczny czy reżyser filmu - miał prawo w takich obradach brać udział - powiedziałaprzewodnicząca senackiej komisji kultury Barbara Borys-Damięcka (PO). Jak wyjaśniła, Trybunał Konstytucyjny "zalecił uporządkowanie w ustawie m.in. zasad ustalania wysokości opłat przez organizacje zbiorowego zarządzania (np. ZASP, ZAiKS), które zajmują się ochroną praw autorskich twórców".

- W tej dziedzinie był dość duży bałagan; twórcy wielokrotnie skarżyli się na to, że nie są im znane tabele stawek, według których wypłacane im są należności, że nie mogą uzyskać informacji, na jakich zasadach odbywają się te płatności - tłumaczyła Borys-Damięcka.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że zasady te będzie ustalała nadal Komisja Prawa Autorskiego, ale z pełnym udziałem twórców. W projekcie znalazł się także zapis przewidujący, że wszelkie sporne kwestie związane z prawem autorskim rozstrzygać miałyby sądy arbitrażowe.

- W planach jest powołanie 10 sądów arbitrażowych, które zajmowałyby się sprawami wynikającymi z niedopełnienia warunków w zakresie obowiązującego prawa autorskiego, dotyczącymi m.in. niedotrzymywania terminów płatności, nieprawidłowego zawierania umów itp. - poinformowała Borys-Damięcka.

Projekt został poddany szerokim konsultacjom społecznym, przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do prac w Sejmie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji