Artykuły

Warszawa. Dyskusja "Nowe pokolenie w teatrze" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 9 lutego o g. 19 do Instytut Cafe :+ na dyskusję "Nowe pokolenie w teatrze". Wstęp wolny.

Dyskusja "Nowe pokolenie reżyserów w polskim teatrze - dlaczego jest nowe?" poświęconego grupie młodych, trzydziestoletnich twórców, którzy od paru sezonów silnie zaznaczyli się na teatralnej mapie Polski.

Bohaterowie wieczoru: Michał Borczuch, Natalia Korczakowska, Agnieszka Olsten, Monika Pęcikiewicz, Wiktor Rubin, Monika Strzępka i Michał Zadara; prowadzenie: Marzena Sadocha

Spotkanie zorganizowana z okazji wydania potrójnego nowego numeru "Notatnika Teatralnego".

SIEDMIU WSPANIAŁYCH

Nowy, potrójny numer "Notatnika Teatralnego" w całości (688 stron) poświęcony jest grupie młodych reżyserów. W siedmiu kolejnych rozdziałach opisane zostały sylwetki: Michała Borczucha, Natalii Korczakowskiej, Agnieszki Olsten, Moniki Pęcikiewicz, Wiktora Rubina, Moniki Strzępki i Michała Zadary. Ważne teksty tego zeszytu to wywiady z reżyserami i ich współpracownikami. Aktorzy, scenografowie, dramaturdzy czy kompozytorzy opisują charakter pracy z nowym pokoleniem reżyserów, a sami bohaterowie numeru deklarują założenia swojego teatru. Na końcu każdego rozdziału podana jest kronika twórczości i wybór recenzji.

Niezwykle ważna w tym numerze "Notatnika Teatralnego" jest również próba opisu młodego teatru. W PRZYBLIŻENIACH między innymi rozmowa z Kingą Preis ("Można pozwolić sobie na wszystko w ramach nowego odczytania danego utworu"; Małymi krokami), w Próbach syntezy Krystyna Duniec dowodzi obecności we współczesnym teatrze założeń teatru Heinera Müllera ("To z jego bezpośredniej inspiracji powstają być może spektakle, które zajmują się paradoksem kultury współczesnej [...]"; Nieobecny?), a Piotr Rudzki, w obszernym tekście przeglądowym, wskazuje zbieżności z teatrem Tadeusza Kantora (Witkacy Tadeusza Kantora). Nowe światło na teatr, w którym tworzą młodzi reżyserzy rzucają rozmowy w rozdziale System, gdzie między innymi znalazły się rozmowy z dyrektorami teatrów. W numerze ponadto: Krystian Lupa mówi o młodym teatrze ("Generacyjny owoc" jest czymś, co młode pokolenie pożera, przetrawia, zmienia się w tym procesie, dojrzewa do śmielszej intuicji czy protestu - i rodzi nową wersję.) oraz spektaklu Factory 2 (My Fucking Me). Numer o pokoleniu młodych reżyserów kończy się rozdziałem CDN, w którym zamieszczony został wywiad z debiutującym w poprzednim sezonie reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim (Na czele barbarzyńskiego wojska).

Nowy numer "Notatnika Teatralnego" (2008 nr 49-51) jest już dostępny w księgarni internetowej Prospero oraz w salonach Empik i Ruchu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji