Artykuły

Szczecin. "Ecce homo" Janusza Stolarskiego w Kanie

Teatr Kana zaprasza w niedzielę 15 lutego o godz. 18 na monodram Janusza Stolarskiego "Ecce homo" (na zdjęciu). Spektakl odbędzie się w ramach projektu Scena równoległa.

"Ecce homo" - monodram wykonywany przez Janusza Stolarskiego - zainauguruje sezon prezentacji teatralnych proponowanych przez Teatr Kana. Jest to wybór nieprzypadkowy - spektakl, zaliczany przez wielu krytyków i widzów do najważniejszych i najciekawszych dokonań w dziedzinie monodramu - po raz pierwszy był pokazywany w Szczecinie na zaproszenie Kany w 1992 roku, podczas spotkania z cyklu "Autsajderzy. Przywoływanie obecności". Ta prezentacja stanowi dla nas symboliczny powrót do początków działań Ośrodka (wtedy jeszcze istniał on bez miejsca, był raczej ideą która połączyła tworzących go ludzi) - chcemy ponownie spotkać się ze spektaklami i twórcami, którzy podejmowali wysiłek poszukiwania własnego języka teatralnego i których cechowała swoista determinacja w mówieniu o rzeczach ważnych. Ten swoisty dialog z przeszłością jest dla nas tak naprawdę jednak pytaniem o to, co dzisiaj - jak dziś, z perspektywy kilkunastoletniego doświadczenia, wielości form i nowoczesnych technik, które zapanowały na teatralnych scenach, odnajduje się Człowiek. Jak się staje, kim się jest

Janusz Stolarski, absolwent krakowskiej PWST, aktor pracujący zarówno w teatrach instytucjonalnych (m.in. Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Stary w Krakowie, Teatr STU, warszawski Teatr Studio) jak i współpracujący z grupami niezależnymi (Drugie Studio Wrocławskie, Teatr Ósmego Dnia, Marcin Liber i Teatr Usta Usta) jest uznawany za wybitnego monodramistę, artystę poszukującego, obdarzonego ogromną charyzmą, aktorską elastycznością i głębokim rozumieniem warsztatu.

O pracy nad "Ecce Homo" mówił:

To była moja własna wizja spektaklu, moje poszukiwania. Starałem się w nich być uczciwy, starałem się odnaleźć właś­ciwą, czyli jedyną dla mnie formę wyrazu. Oczywiście nie sposób zapomnieć o swych wcześniejszych doświadczeniach teatral­nych. Zajmuję się teatrem, mając pełną świadomość istnienia teorii Stanisławskie­go, pracy i dzieł takich Twórców, jak Grotowski i Brook. Nie chcę i nie potrafię tego nie zauważać. Wręcz odwrotnie - przyglądam się temu dokładnie i anali­zuję. Nie mogę pozwolić sobie na mistrza. Są zbyt odlegli. Staram się więc "zaocz­nie" studiować Ich mądre rady. Brook powiedział kiedyś:

"O Teatrze nie trzeba mówić. Teatr trzeba robić". Ja chcę go robić. Tak jak potrafię najuczciwiej. Mo­gę się mylić, ale to akurat odczuwam jako wartość. Wszak jestem tylko człowiekiem.

Spektakl "Ecce Homo" zdobył kilkanaście nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu i aż cztery nagrody na Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora. Jest grany z powodzeniem od 17 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji