Artykuły

Kalisz

Kaliskie tradycje teatralne datują się od bardzo dawna, bo aż od roku 1800, kiedy sam Wojciech Bogusławski organizował w tym mieście pierwsze przedstawienia. Kalisz był już wtedy miastem z bogatą historią (obecnie miasto przygotowuje się do obchodu 1800-lecia istnienia). W ciągu ostatnich 150 lat w Kaliszu występowali m.in. aktorzy tej miary co Alojzy Żółkowski, Wincenty Rapacki, Ludwik Solski i Aleksander Zelwerowicz.

Po wyzwoleniu, Kaliszowi przywrócono stały teatr w odbudowanym, nowoczesnym gmachu. Teatr przyjął imię Wojciecha Bogusławskiego. W ciągu 10 lat teatr dał ponad 120 premier, a więc przeciętnie 12 premier rocznie. Ta "wydajność" utrzymywana jest nadal. Jest to zasługą niestrudzonej pracy 30-osobowego zaledwie zespołu aktorskiego. Każdy aktor kaliski związany jest z teatrem dosłownie od rana do wieczora. Rano - próbami (co miesiąc premiera!), a wieczorem spektaklem - albo w Kaliszu, gdzie przedstawienia odbywają się 6 razy w tygodniu, albo w terenie (wyjazdy obejmują teren 3 województw). Jednocześnie grane są zawsze dwie sztuki - jedna "jeździ", a druga w tym samym czasie idzie w Kaliszu.

Ostatnie premiery kaliskie to m.in. "Hedda Gabler" Ibsena, "Szklanka wody" Scribe'a i "Huzarzy" Breala. W styczniu 1958 r. zespół wystąpił z premierą "Kupca weneckiego" Szekspira, a wkrótce przewiduje się wystawienie "Sprawy Moniki" Morozowicz-Szczepkowskiej i "Brata Marnotrawnego" Wilde'a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji