Artykuły

"Kupiec wenecki" w Kaliszu

W przedsionku Państwowego Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu wisi sporo depesz nadesłanych z różnych teatrów w Polsce, które tą drogą złożyły gratulacje kaliskiej scenie za wystawienie "Kupca weneckiego" Szekspira.

Istotnie - realizacja tego przedstawienia, które według szekspirologów należy do jednego z najtrudniejszych, jest dużym sukcesem artystycznym. Trzeba bowiem nie zapominać, że ćwierć wieku bez mała mija od premiery ostatnio wystawionego w Polsce "Kupca", bodajże w Warszawie.

Szajloka - walczącego z złoto, by poprzez nie zdobyć prawo do życia - interpretowano "sposobami" najprzeróżniejszymi. Wielcy aktorzy dramatyczni najsławniejszych scen świata "grali" go według swoich umiejętności raz trafniej, raz mniej trafnie. Faktem jest jednak, że postać ta, obok Hamleta, wymaga bardzo dużej maestrii aktorskiej.

"Kupiec wenecki" w wydaniu kaliskim, przygotowany bardzo starannie, jest swego rodzaju próbą sprowadzania dekoracji do unizmu. Scenograf Czesław Szpakowicz wyszedł z tej próby obronną ręką, nie zapominając przy tym o kostiumach, którym nie pożałował barwy. Dyskretna ilustracja muzyczna Augustyna Blocha stwarza właściwy nastrój do przyjmowania tego arcydzieła, które liczy sobie już przecież trzystakilkadziesiąt lat.

Z przyjemnością odnotowujemy to ciekawe wydarzenie kulturalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji