Artykuły

Warszawa. Promocja "Wspomnień z niepamięci"

W piątek mija pierwsza rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Właśnie ukazało się wznowienie jego wspomnień wzbogacone o niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty. 5 marca o godz. 19 w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, ul. Radosna 11, odbędzie się spotkanie poświęcone książce, w którym weźmie udział Magdalena Zawadzka.

Listopad 1999 r. Teatr Ateneum, wieczór promocyjny "Wspomnień z niepamięci" Gustawa Holoubka. Na widowni publiczność, wśród niej bliscy i przyjaciele autora. Prowadzący spotkanie Andrzej Łapicki, parafrazując wieszcza, oznajmił: "Narodził się nam Gustaw pisarz", i snując literackie porównania, opowiadał o książce. A było o czym, bo tom to niezwykły i wzruszający. Gustaw Holoubek pisze w nim o najbliższych - ojcu, mamie - zapamiętanym na zawsze zapachu jej perfum i perłach widzianych z łóżeczka, gdy pochylała się nad małym Guciem. Jest tu fragment o meczach rozgrywanych na krakowskich Błoniach i marzeniach o własnej piłce, są wspaniale skreślone portrety przyjaciół - Zofii i Jana Budzyńskich z Bukowiny, u których Gustaw Holoubek wielokrotnie bywał z rodziną. Jan Budzyński - wraz z żoną obecny na wieczorze - wręczył autorowi góralską broszkę. Czytelnicy ustawili się w długiej kolejce po autograf.

- Przed rokiem, jeszcze za życia pana Gustawa, poszłam do niego z tą książką z propozycją jej wznowienia. Zgodził się, ale wszelkie ustalenia przerwała jego śmierć. Kilka miesięcy później postanowiłam skontaktować się z panią Magdą Zawadzką. Dostałam jej zgodę i zaufanie - dopiero zakładałam wydawnictwo, to miał być pierwszy tytuł - mówi Hanna Grudzińska, właścicielka wydawnictwa Marginesy, które wznowiło "Wspomnienia...".

Książka została wzbogacona o materiał ilustracyjny - zdjęcia, dokumenty, afisze teatralne. - Znalazłam je wśród dalekiej rodziny i przyjaciół, w antykwariatach i muzeach. Oprócz rodzinnych pamiątek i fotografii z albumów od przyjaciół, pierwszej miłości - pani Barbary, do której też udało się dotrzeć - jest wiele zdjęć Krakowa z lat trzydziestych i wojennych, miejsc, gdzie wychował się i wyrósł Gustaw Holoubek. Zależało mi, aby oddać klimat tych czasów, pokazać ludzi, miejsca, budynki za czasów życia autora. Chciałam, aby czytelnik wędrował z narratorem przez Zwierzyniec, Lwów, Lanckoronę i aby "pobył" w tym klimacie, który nie powróci - dodaje Hanna Grudzińska.

"Wspomnienia z niepamięci" kończą się w chwili, gdy Gustaw Holoubek, aktor z Krakowa, przyjeżdża do Warszawy. "Od przyjazdu do stolicy rozpoczęło się moje świadome już uczestnictwo w pracy artystycznej" - pisze. Drugi tom wspomnień o tym czasie nie powstał.

Gustaw Holoubek "Wspomnienia z niepamięci", wstęp Jan Holoubek, wyd. Marginesy 2009

5 marca o godz. 19 w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, ul. Radosna 11, odbędzie się spotkanie poświęcone książce, w którym weźmie udział Magdalena Zawadzka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji