Artykuły

Elbląg. VIII Elbląska Wiosna Teatralna z Szekspirem

W kwietniu, już po raz ósmy w Elblągu zagości Wiosna Teatralna. Zaprezentują się znakomici polscy aktorzy, ale także artyści z Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec. Tegoroczna Wiosna w Teatrze przeplatać się będzie z urodzinami Szekspira.

Elbląska Wiosna Teatralna zawitała do naszego miasta w latach 80., kiedy dyrektorem teatru był Stanisław Tym. Jej pomysłodawczynią była Alicja Bednarczuk, ówczesny naczelnik Wydziału Kultury. Po sześciu edycjach impreza została zawieszona. Powróciła w ubiegłym roku.

- Musimy budować identyfikację tego miasta, a ta impreza świetnie się do tego nadaje - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewrska w Elblągu. - Planujemy ją z dużym wyprzedzeniem, by zdobyć środki na realizację wielkiego, teatralnego przedsięwzięcia. Pieniądze znalazły się w budżecie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jeden spektakl sfinansuje Urząd Miejski w Elblągu, a resztę wydatków pokryją środki pozyskane od sponsorów - wylicza dyrektor Siedler. - To jednak bardzo duże koszty i sami nie dalibyśmy rady im sprostać.

Jak przyznaje Mirosław Siedler, plany tegorocznej, ósmej już edycji Elbląskiej Wiosny teatralnej były szersze. Jednak w obliczu kryzysu ekonomicznego musiały zostać okrojone.

- Chęć udziału w Wiośnie zgłosiło ok. 30 teatrów z kraju i z zagranicy - mówi dyrektor. - Chcieliśmy zaprosić kilkanaście, jednak zdrowy rozsądek podpowiedział cięcia. Sprowadzenie jednego spektaklu to koszt rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak drogie musiałyby być bilety, by impreza nie przyniosła strat? Zresztą pierwsza kryzysowa refleksja przyszła w momencie, gdy dowiedzieliśmy się o tym, że nie przyjedzie teatr Młody z Kijowa, bo nie ma pieniędzy na realizację swojego przedstawienia - dodaje Siedler.

Ostatecznie teatromani nie będą mieli powodów do narzekania. Wiosnę Teatralną rozpocznie 2 kwietnia "Ucho Van Gocha" w wykonaniu aktorów Teatru Bajka z Warszawy. Na scenie zobaczymy Michała Żebrowskiego, Jolantę Fraszyńską i Piotra Machalicę. Następnie przyjdzie czas na Śląski Teatr Tańca, który 3 kwietnia zaprezentuje "Panopticom albo/i Przypowieść o maku".

- To jeden z najlepszych teatrów tańca na świecie - mówi Mirosław Siedler. - Artyści prezentują taniec współczesny, który wyraża emocje, ale w sposób zupełnie wyjątkowy. Gorąco polecam.

W ramach Wiosny, 4 i 5 kwietnia, zaprezentowani zostaną "Emigranci" Sławomira Mrożka w wykonaniu emigrantów - polskiego i rosyjskiego z Theater Transit z Salzburga. To jedyny spektakl obcojęzyczny, który nie będzie tłumaczony.

18 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora, czyli Tydzień Urodzin Szekspira. Zainauguruje go prezentacja "Snu nocy letniej" w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Sewrska w Elblągu. Później Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie pokaże swoje "Wesołe kumoszki z Windsoru" (19 kwietnia), a z "Otellem" przyjedzie krakowski Teatr Bagatela (20 kwietnia).

- To spektakl wyjątkowy, przepiękna scenografia, fantastyczna reżyseria - zapowiada dyrektor Siedler. - Wszystkim widzom polecam, ale - uwaga - trzeba się śpieszyć z kupnem biletów, bo będzie ich tylko ok. 100. Spektakl zaprezentowany zostanie bowiem na Dużej Scenie, na której również zasiądą widzowie.

Jak urodziny Szekspira, to nie może zabraknąć także "Króla Leara" w wykonaniu artystów Theater Anklam z Anklam (Niemcy) - (21 kwietnia).

- To bardzo odważna, współczesna interpretacja Szekspira - mówi dyrektor Siedler. - Będzie można pobrać słuchawki i wysłuchać tekstu w tłumaczeniu lektora. Jednocześnie chciałbym dodać, że występ aktorów z Anklam będzie zapowiedzią współpracy naszych teatrów.

"Hamlet", zdałoby się powiedzieć najbardziej szekspirowski z szekspirowskich dramatów, zaprezentowany zostanie na ekranie.

- 22 kwietnia na dużej scenie naszego teatru odbędzie się projekcja filmu z 1948 r. w reż. Laurence'a Oliviera - zapowiada Mirosław Siedler. - To już klasyka kina, ale nadal zachwycająca, zawierająca głęboki, klarowny, pełny przekaz szekspirowskiego dzieła.

Na urodziny Szekspira przyjadą też goście z Londynu.

- Po 403 latach zawitają do Elbląga z szekspirowskim przedstawieniem Anglicy - podkreśla dyrektor Siedler. - 24 kwietnia młodzi aktorzy z Antic Disposition zaprezentują "Romea i Julię". To bardzo współczesna realizacja przygotowana przez młodych teatralnych zapaleńców.

8. Elbląską Wiosnę Teatralną zakończy 26 kwietnia "Niżyński" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Wiosna w Teatrze to nie tylko przedstawienia - to także wystawa plakatu Leszka Żebrowskiego zatytułowana "Szekspir w teatrze" oraz wystawa eksponatów ze spektakli szekspirowskich - "Szekspir u Sewruka".

W tym roku na Wiosnę karnetów nie będzie. Będzie natomiast możliwość wyboru spektaklu, który chcemy obejrzeć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji