Artykuły

"Bracia Karamazow" wkraczają na scenę

Na 12 lutego warszawski Teatr Narodowy przygotował premierę słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego "Bracia Karamazow". Scenografię z wykorzystaniem motywów rosyjskiego malarstwa ikonowego zaprojektował Krzysztof Pankiewicz. Obecna inscenizacja jest drugą, po 25 latach, dokonaną przez Jerzego Krasowskiego.

- Czy jest to wznowienie, czy zupełnie nowa wizja sceniczna?

- Od lat jestem zafascynowany psychologiczną głębią tej powieści, jej problematyką moralną, filozoficznym rozważaniem nad losem człowieka. Z biegiem czasu mogłem ocenić pierwszą realizację i wzbogacić ją o nowe pomysły, rozwiązania, o cały zasób wiedzy, doświadczeń reżyserskich, znajomość świata. Obecna wersja została znacznie skrócona o kilka wątków pobocznych i postaci drugoplanowych. Najważniejsze w mojej adaptacji są losy trzech synów Karamazowów ich namiętności i fascynacje.

- Przeniesienie 4-tomowej powieści na deski teatru to zadanie karkołomne...

- Po raz piąty dokonuję adaptacji powieści dla potrzeb teatru. To niezwykle trudne i złożone zadanie. W wypadku utworu tak rozbudowanego jak "Bracia Karamazow" praca ciągnęła się przez wiele lat etapami. Uważam jednak, że teatr, pokazując człowieka (mam na myśli aktora) przez człowieka jest bogatszy niż literatura. I dlatego przekładam literaturę na język teatru.

W przedstawieniu grają między innymi: Maria Czubasiewicz, Krystyna Mikołajewska, Anna Wróblówna, Witold Pyrkosz, Bogusz Bilewski, Marek Wysocki, Jerzy Pożarowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji