Artykuły

Elbląg. Makuszyński i Aleksandry na Dzień Teatru

Dobry kryminał będzie wzbudzać emocje i wywoływać wypieki na twarzy mimo upływu lat, a nawet wieków. O tym przekonuje elbląski teatr proponując młodym widzom spektakl "Szatan z siódmej klasy" według znakomitej powieści Kornela Makuszyńskiego. Uroczysta premiera uświetni obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich - zagadce, którą Adaś wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać. Tak jest i w spektaklu przygotowywanym przez zespół elbląskiego teatru pod okiem reżysera Czesława Sieńki.

- Książka jest dość obszerna, ma bowiem ok. 300 stron, a scenariusz mieści się na ok. 40 więc siłą rzeczy poczynione zostały skróty adaptacyjne - mówi reżyser. - Jednak całość nie traci nic ze swojego pierwowzoru. Nie ma też nowoczesnych gadżetów, np. komórek - dodaje Czesław Sieńko. - Nie chcemy, by nasz spektakl był archaiczny, ale też nie uwspółcześniamy go. Są mundurki z lat 20-tych ubiegłego wieku, ale spektakl "myszką" nie trąca - zapewnia.

Czy reżyser nie obawia się jednak, że przygoda detektywistyczna napisana w pierwszej połowie XX wieku jest już nieciekawa dla współczesnego, młodego widza?

- Dzieci są rozpieszczone przez gry komputerowe, ale jestem spokojny, bo magia teatru zacznie działać w momencie, gdy zasiądą w fotelach na widowni - mówi Czesław Sieńko. - Młodzi ludzie niekoniecznie oczekują ścigania się z grami. Mają też naturalną potrzebę obejrzenia żywego człowieka, jego emocji, tego potrzebują do uruchomienia wyobraźni.

Spektakl "Szatan z siódmej klasy" skierowany jest do widza w jakim wieku?

- Myślę, że już 8-latki zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi - mówi reżyser. - Młodsze dzieci chyba raczej nie, bo tu dzieje się wiele, ale w dialogu. Trzeba szybko kojarzyć fakty.

- Myślę, że górnej granicy wiekowej nie ma - kontynuuje Czesław Sieńko. - To spektakl wielopokoleniowy. Dorośli, którzy przyjdą wraz z dziećmi do teatru przypomną sobie znakomita powieść Makuszyńskiego.

Czy to dobry pomysł, by na Święto Teatru przygotować premierę spektaklu dla młodzieży?

- Ależ to jest święto także młodych widzów więc dlaczego nie pokazać spektaklu dla nich - przekonuje Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. - Raz, po wielu latach, postanowiłem właśnie tak zrobić.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru odbędą się u Sewruka 28 marca (sobota). Zaprezentowany zostanie premierowy "Szatan z siódmej klasy", wręczone zostaną też nagrody Aleksandry w pięciu kategoriach: Męska i Kobieca Rola Roku, Najpopularniejszy Aktor, a także najwierniejszy Widz Zbiorowy oraz Przyjaciel Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji