Artykuły

Gdańsk. Nagrody teatralne marszałka i prezydenta

Młody bas Adam Palka, reżyser Jarosław Tumidajski oraz aktor Bernard Szyc otrzymają nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego. Nagrody teatralne miasta Gdańska trafią dziś w ręce Adama Palki oraz reżyserów Marka Branda i Szymona Kaczmarka.

W piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Jest to zawsze pretekst, by przyjrzeć się dokładniej formie lokalnych scen i artystów. I okazja, by wyróżnić najlepszych z nich za dokonania w zeszłym roku kalendarzowym.

Nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego (wcześniej: wojewody gdańskiego) funkcjonują od blisko trzech dekad. W obecnej formule są to trzy równorzędne nagrody, przyznawane za kreacje artystyczne (m.in. reżyserię, aktorstwo, scenografię lub muzykę) w roku poprzedzającym ich przyznanie. Adam Palka, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zaimponował w zeszłym roku nie tylko perfekcyjnym śpiewem, ale także niezłymi zdolnościami aktorskimi w "Gwałcie na Lukrecji" Benjamina Brittena, przygotowanym w Operze Bałtyckiej przez węgierskiego reżysera Petera Telihaya. Solista wcielił się w tym przedstawieniu w jednego z głównych bohaterów - rzymskiego wodza Collatinusa, męża tytułowej Lukrecji.

Jarosław Tumidajski zdobył nagrodę za przygotowaną w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza nowoczesną i interesującą inscenizację "Świętej Joanny szlachtuzów" Bertolta Brechta. Reżyser - podążając za zamysłem Brechta - zaproponował niezwykle radykalną wizję świata. W "Świętej Joannie" liczą się tylko pieniądze, a społeczeństwo dzieli się - niczym w rzeźni - na tych, którzy zarzynają, i tych, którzy są zarzynani.

Bernard Szyc w nowej wersji klasycznego musicalu "Skrzypek na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy w Teatrze Muzycznym im. Baduszkowej w Gdyni stworzył jedną z najlepszych kreacji aktorskich na Pomorzu w ostatnich latach. Wcielił się w główną postać - Tewje Mleczarza. "Nie da się zagrać go dobrze, jeśli nie ma się jego cech, podobnej wrażliwości i charyzmy, niepozwalającej widzom oderwać od niego oczu. Bernard Szyc, król tego przedstawienia, wszystkie te cechy posiada" - napisała po premierze Katarzyna Fryc. Zarówno Szyc, jak i Palka, nominowani byli do nagród w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto" Sztorm Roku 2008.

Nagrody teatralne miasta Gdańska mają o wiele krótszą tradycję - dziś zostaną wręczone dopiero po raz drugi. Podobnie jak wyróżnienia marszałkowskie, przyznawane są trzem osobom. Oprócz Palki (ponownie za rolę Collatinusa) otrzyma je Marek Brand, lider niezależnego Teatru Zielony Wiatrak, za reżyserię spektaklu "Szaleństwo we dwoje" Eugene'a Ionesco w Teatrze w blokowisku oraz Szymon Kaczmarek za reżyserię "Poskromienia złośnicy" Williama Szekspira w Teatrze Wybrzeże.

Regulamin obu nagród - marszałkowskiej i gdańskiej - przewiduje możliwość przyznania honorowej nagrody dla najlepszego spektaklu roku. I tak najlepszym przedstawieniem w województwie pomorskim została "Święta Joanna szlachtuzów" z Teatru Miejskiego. Honorowa nagroda miasta Gdańska trafi zaś do Opery Bałtyckiej za "Gwałt na Lukrecji".

Nagrody wręczone zostaną dziś wieczorem na uroczystej gali w Dworze Artusa. Specjalnym gościem uroczystości będzie Andrzej Wajda - który przecież w Gdańsku (równo pół wieku temu, już po nakręceniu "Kanału" oraz "Popiołu i diamentu") debiutował jako reżyser teatralny spektaklem "Kapelusz pełen deszczu" Michaela Gazzo, ze Zbyszkiem Cybulskim w roli głównej.

Nagrody w Gdyni

Swoje nagrody teatralne od lat przyznaje także prezydent Gdyni. Wyróżnienia te za rok ubiegły zostały wręczone już w zeszły piątek. Zdobyli je aktorzy: Beata Buczek-Żarnecka, Sławomir Lewandowski, Dariusz Siastacz (cała trójka z zespołu Teatru Miejskiego im. Gombrowicza), Bernard Szyc i Tomasz Więcek (Teatr Muzyczny im. Baduszkowej). Nagrodę teatralną prezydenta Gdyni otrzymała także szefowa Teatru Gościnnego Ewa Lamża i muzyk Teatru Muzycznego Piotr Schiller.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji