Artykuły

Warszawa. Obchody czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II

"Miłość wam wszystko wyjaśni" - to warszawskie hasło obchodów czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W tym roku uroczystości będą skromniejsze niż poprzednie, za to potrwają do soboty.

- Będzie mniej pompy, a więcej skupienia. Takie są po prostu oczekiwania ludzi - tłumaczy Zofia Sokołowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. - Główne obchody odbędą się na placu Piłsudskiego, który tworzy w Warszawie odrębną przestrzeń. Chcemy, by w rocznicę śmierci papieża była to przestrzeń zadumy - dodaje Sokołowska.

Do organizacji uroczystości Centrum Myśli Jana Pawła II zaprosiło aktorów, hierarchów kościelnych i muzyków. Główne obchody na pl. Piłsudskiego rozpoczną się jutro o godz. 16 od filmowych wspomnień o papieżu. Swoje wypowiedzi nagrali m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kolberger i abp Kazimierz Nycz.

Filmy, które będą wyświetlane na placu aż do godz. 20, są ułożone tematycznie według klucza: Wujek, Apostoł, teatr, wybór na papieża. - Te nagrania obejmują ogromną skalę emocji: od płaczu po śmiech i zadumę, a ponadto wpisują się w bardzo modny teraz nurt historii mówionej - opowiada Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

O godz. 20 rozpocznie się msza święta, którą odprawią wspólnie abp Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Po mszy odbędzie się czuwanie. Fragmenty z dzienniczka św. Faustyny i modlitwy czytać będą młodzi aktorzy Jakub Sewerynik i Lidia Sadowa. O 21.37, w godzinę śmierci papieża, nastąpi uroczyste zapalenie pamiątkowego znicza.

Podczas czwartkowych uroczystości na pl. Piłsudskiego prowadzona też będzie kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona", na którą chorował też Jan Paweł II.

Na tym jednak główne obchody się nie skończą. W sobotę o godz. 19 w halu głównym Muzeum Narodowego odbędzie się koncert Pokolenia JP2. Utwory m.in. Henryka Góreckiego i Tomasza Matlakiewicza zaśpiewają wspólnie dwa chóry: Bazyliki Archikatedralnej i chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Warszawiacy będą wspominali papieża także w innych miejscach w stolicy. Oto niektóre uroczystości:

Środa, 1 kwietnia, kościół Zwiastowania Pańskiego przy ulicy Gorlickiej 5/7 - koncert papieski. Początek o godz. 20.30, wstęp wolny.

W czwartek w klasztorze Dominikanów na Służewiu (ul. Dominikańska 2) odbędzie się spektakl muzyczno-taneczny pt. "Jeden dzień z życia rodziny". Piosenki Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty i Włodzimierza Korcza będą przeplatane wypowiedziami Jana Pawła II. Początek o godz. 20.15, wstęp wolny.

Z kolei Dominikanie z ul. Freta zapraszają na koncert Marcina Stycznia, który zaśpiewa utwory ze swojej najnowszej płyty. Gościnnie pojawi się też autor tekstów Ernest Bryll. Początek koncertu o godz. 21, wstęp wolny.

W czwartek o godz. 22 w parafii św. Jakuba przy pl. Narutowicza wystąpią Anna Nehrebecka i Janusz Tylman. Wstęp na koncert fortepianowy "Nie lękajcie się, gdy umieram" jest wolny. Na pokaz filmu "Życie jest wieczne" zaprasza w czwartek SGH. Projekcja w Auli VII o godz. 19, wstęp wolny.

W czwartek w al. Jana Pawła II będzie odsłonięty kamień poświęcony papieżowi.

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie "Soli Deo" zaprasza w piątek na spotkanie z Pawłem Zuchniewi-czem, dziennikarzem i publicystą. Początek o godz. 19.15 w Auli IV SGH.

W sobotę warszawski chór żeński "Harfa" zagra uroczysty koncert "Pozostałeś z nami". Początek o godz. 18 w Okęckiej Sali Widowiskowej (ul. 1 Sierpnia 36a). Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji