Artykuły

Gdynia. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna dla Mariusza Bielińskiego

Sztuka "Nad" Mariusza Bielińskiego zdobyła tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Wręczono ją w poniedziałek wieczorem, w trakcie inauguracji IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Choć tegoroczna edycja GND jest dopiero drugą z kolei, to nagroda już zdążyła stać się najważniejszym w kraju wyróżnieniem dla dramatopisarzy. I to nie tylko ze względu na jej wymiar finansowy (laureat GND, prócz statuetki, otrzymuje 50 tys. zł), ale przede wszystkim dlatego, że inne, funkcjonujące dłużej konkursy dramaturgiczne zwykle mocno zawężają tematycznie spektrum przyjmowanych tekstów. W tym roku autorzy przysłali do Gdyni 118 sztuk, kapituła (w jej składzie znaleźli się: reżyser Anna Augustynowicz, redaktor naczelny "Teatru" Jacek Kopciński, naczelny "Dialogu" Jacek Sieradzki, teatrolodzy: Zbigniew Majchrowski i Jan Ciechowicz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Małgorzata Sugiera z Uniwersytetu Jagiellońskiego) po zapoznaniu się z trzydziestoma najlepszymi z nich zdecydowała się nagrodzić utwór Bielińskiego.

"Nad" nie układa się w spójną, jednolitą fabułę; to raczej ciąg luźnych scen, wśród których na pierwszy plan wysuwa się historia Jakuba (niesłusznie) skazanego za morderstwo. W dramacie autor obraca się wokół winy i kary, oraz społecznego napiętnowania byłych więźniów. - Kapituła chce wyróżnić podjęcie tematu tyleż ponadczasowego, co aktualnego; tematu winy i kary, wraz z warunkującymi możliwość ich rozpoznania hierarchiami wartości boskich i ludzkich oraz zasadami ich uwewnętrzniania. Pragniemy jednocześnie docenić umiejętność znalezienia odpowiednich środków wyrazu do teatralnego przedstawienia tak wybranego tematu w postaci rzadkiej na naszych scenach formy dramatu poetyckiego, wykorzystującego cytaty i stylizacje biblijne - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. - Cieszę się bo taka nagroda, to zawsze wypadkowa jakości samego tekstu i jego oceny przez kilka różnych osób z kapituły. Jestem zadowolony, że jury dostrzegło w "Nad" zarówno wartości literackie jak i spory potencjał sceniczny - powiedział Gazecie zwycięzca.

Prawo do prapremierowego wystawienia dramatu ma Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni. Mariusz Bieliński (rocznik 1968) jest aktorem, scenarzystą i dramaturgiem. W 1993 roku ukończył Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni (na którego scenie pojawiał się w niewielkich rolach), studiował również reżyserię na warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracował jako etatowy asystent reżysera w Teatrze Narodowym w Warszawie (współpracował tam m. in. z Kazimierzem Dejmkiem, Kazimierzem Kutzem, Maciejem Prusem, czy Janem Englertem), był autorem scenariuszy seriali telewizyjnych ("Pitbull", "Twarzą w twarz") i ich drugim reżyserem ("Miodowe lata", "Camera Cafe"). Jego "Księga psa" zdobyła główną nagrodę w konkursie na debiut słuchowiskowy, a "Mrok" - w konkursie na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II. Jego inne wystawiane dramaty to "Cicho" (zrealizowany także w Teatrze TV) i "Dawaj".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji