Artykuły

Wrocław. Szósta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego

W piątek [14 stycznia] mija szósta rocznica śmierci wielkiego reformatora teatru. Z tej okazji Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych zaprasza na prezentację audio dziewiątego i ostatniego wykładu mistrza z cyklu "La lignée organique au théâtre et dans le rituel" (" Linia organiczna w teatrze i w rytuale"). Grotowski wygłosił go 26 stycznia 1998 roku w Théâtre du Rond-Point w Paryżu.

Jerzy Grotowski, urodzony w 1933, był reżyserem i reformatorem teatru. Z polskimi zwyczajami i obrzędami ludowymi, które miały duże znaczenie w jego działaniach teatralnych, zetknął się już w dzieciństwie, które spędzał na wsi. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Krakowie i Moskwie. W Rosji badał metody Stanisławskiego i Meyerholda. Jego reżyserski debiut to "Krzesła" Ionesco w Teatrze Starym w Krakowie w 1957 roku. Dwa lata później z Ludwikiem Flaszenem objął Teatr 13 Rzędów w Opolu, z którego powstał najsłynniejszy polski teatr XX wieku - Laboratorium działający do 1984 roku. To właśnie tu Grotowski stworzył w latach 60. swoje słynne spektakle.

"Laboratorium" to nie był klasyczny teatr. Grotowski pracował nad "teatrem uczestnictwa" - parateatrem. W jego spektaklach najważniejsi nie byli aktorzy czy tekst, ale emocje wyzwalane między artystą a widzem. Poszukiwania artystyczne Grotowskiego z czasem bliższe stały się nie sztuce, a antropologii. Fascynował się Wschodem - odwiedził Chiny, Indie. Badał tam rytuały wspólne dla całej ludzkości. Był laureatem honorowych doktoratów wielu uczelni, a także profesorem College de France. Zmarł w 1999 po długiej chorobie we włoskiej Pontederze. Prowadził tam wraz z Thomasem Richardsem ośrodek pracy nad sztuką aktorską. Dwa lata przed śmiercią był we Wrocławiu, gdzie prezentował swoje włoskie projekty.

Jego dzieło i metodę twórczą propaguje i dokumentuje wrocławski Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych, działający w dawnych pomieszczeniach Teatru Laboratorium w Rynku. Tu i w leśnej bazie w Brzezince koło Oleśnicy organizowane są m.in. warsztaty teatralne, prelekcje i wykłady poświęcone teatrowi, prezentowane spektakle z całego świata. Obok wejścia do Ośrodka, w Przejściu Żelaźniczym wmurowano tablicę jego pamięci, a jeden z zaułków w Rynku nosi jego imię.

Na zdjęciu: Jerzy Grotowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji